Στο κατώφλι του 2015 το Sportsfeed.gr κάνει μια ανασκόπηση και προσπάθησε να «αλιεύσει» τα δέκα μεγαλύτερα γεγονότα που σημάδεψαν τον ελληνικό στίβο τη φετινή χρονιά. Χωρίς να παίζει μεγάλη σημασία η σειρά, σας παρουσιάζουμε σε αντίστροφη μέτρηση τις δέκα καλύτερες αρνητικές ή θετικές στιγμές του ελληνικού κλασικού αθλητισμού.

10. «Έφυγε» ο Μανίκας
Έφυγε στις 17 Οκτωβρίου από τη ζωή στα 76 του χρόνια, ο Γιάννης Μανίκας, ένας σπουδαίος άνθρωπος του ελληνικού στίβου με πολύχρονη παρουσία στο χώρο. Ο έμπειρος παράγοντας τον τελευταίο χρόνο έδωσε μάχη με τον καρκίνο, την οποία δεν κατάφερε να κερδίσει.
Ο Γιάννης Μανίκας υπήρξε επί σειρά ετών μέλος του διοικητικού συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ, ενώ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη ενός εκ των ιστορικών σωματείων της χώρας, του Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

09. Στην κορυφή ο Ελευθέριος Βενιζέλος
Ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος για πρώτη φορά στην ιστορία του καταλαμβάνει την πρώτη θέση στον πίνακα αξιολόγησης των σωματείων. Το σωματείο της Κρήτης, που πέρσι βρέθηκε στη δεύτερη θέση, συγκέντρωσε 14.346 βαθμούς. Ουσιαστικά πρόκειται για το αποτέλεσμα της συστηματικής δουλειάς που γίνεται στον σύλλογο τα τελευταία χρόνια σε όλες τις κατηγορίες.

08. Στο Ηράκλειο το Μπρούνο Ζάουλι
Το Ηράκλειο θα φιλοξενήσει τον Ιούνιο του 2015 το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων, πρώην Μπρούνο Ζάουλι και την πρώτη κατηγορία που μετέχει η εθνική μας ομάδα. Ο ΣΕΓΑΣ πήρε τη διοργάνωση και επιστρέφει μετά από 9 χρόνια, αφού την τελευταία φορά που η ομοσπονδία διοργάνωσε αγώνα της συγκεκριμένης σειράς, ήταν το 2006 στη Θεσσαλονίκη, όπου είχε γίνει η Α΄ κατηγορία του Μπρούνο Ζάουλι.

07. Ευρωπαίος… επίτροπος
Δεν είχε επιτυχίες μόνο στον αγωνιστικό στίβο, αλλά και εξωαγωνιστικά. Η προσωπικότητα του Περικλή Ιακωβάκη, τον έφερε στην επιτροπή αθλητών της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας. Μπορεί να μην αγωνίστηκε στη Ζυρίχη, λόγω προβλήματος τραυματισμού, αλλά έδωσε έναν άλλον… αγώνα και τον κέρδισε. Ήταν υποψήφιος της επιτροπής αθλητών της ΕΑΑ και ψηφίστηκε από τους συναθλητές του.

06. Τέλος εποχής για τη Σάβα Λίκα
Δέκα νίκες σε πανελλήνια πρωταθλήματα, πέμπτη και όγδοη θέση σε παγκόσμια πρωταθλήματα, χρυσό μετάλλιο σε Μεσογειακούς αγώνες και ένατη θέση σε Ολυμπιακούς αγώνες, αποτέλεσαν τους σημαντικότερους σταθμούς της μεγάλης καριέρας της Σάβας Λίκα. Η διαδρομή της είχε φέτος ημερομηνία λήξης, στα 44 της χρόνια, αποφάσισε να τερματίσει την αθλητική καριέρα της, η σπουδαία αυτή Ελληνίδα πρωταθλήτρια του ακοντισμού.

05. Επέστρεψε μαμά
Μια από τις κορυφαίες αθλήτριες στα 800μ., η Έλενα Φιλάνδρα μετά από απουσία πέρσι λόγω εγκυμοσύνης, επέστρεψε φέτος και έδειξε ότι μαζί θα επανέλθει στα υψηλά επίπεδα που μας είχε συνηθίσει. Έκανε πρεμιέρα στις σκυταλοδρομίες «Σ. Μπαλτίδης» και τρέχοντας σε 2.10, έδειξε ότι παραμένει σταθερή αξία. Αργότερα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και έφθασε τις έντεκα νίκες στο θεσμό.

04. Το μέλλον της σφύρας
Η Ηλιάνα Κοροσίδου ήταν από τις αθλήτριες που ξεχώρισαν τη φετινή χρονιά, όχι μόνο για τη διάκριση στο Γιουτζίν, αλλά γιατί έκανε… συνήθεια τα πανελλήνια ρεκόρ στην σφύρα. Ξεκινώντας από το διασυλλογικό τον περασμένο Μάιο όταν έριξε 64.41μ., σημειώνοντας την πρώτη πανελλήνια επίδοση νεανίδων, το έφθασε στα 65.34μ. Ουσιαστικά ήταν προάγγελος αυτό που ακολούθησε στο παγκόσμιο της κατηγορίας στις ΗΠΑ, όταν ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

03. Σταθερή αξία ο Τσάτουμας
Όσο μεγαλώνει και ωριμάζει τόσο και το αντικατοπτρίζει αυτό αγωνιστικά ο Λούης Τσάτουμας. Ο κορυφαίος μας άλτης, στα 32 του χρόνια, πρόσθεσε φέτος στη συλλογή του, τη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Ζυρίχη. Οι «οιωνοί» είχαν φανεί από τον πρώτο του σημαντικό διεθνή αγώνα της χρονιάς, όταν τον περασμένο Μάιο κέρδισε την πρώτη θέση στο «Ντάιαμοντ Λιγκ» στη Ντόχα.

02. «Ασημένιο» άλμα
Η Κατερίνα Στεφανίδη «σάρωνε» τα μετάλλια στις μικρές κατηγορίες και αποφάσισε να ξεκινήσει και σαν γυναίκα πια! Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, αφού εντυπωσίασε με νίκες, σημαντικές θέσεις και ρεκόρ σε διάφορες γωνιές του πλανήτη που αγωνίστηκε, πήγε στη Ζυρίχη και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η νεαρή άλτρια πήρε τη δεύτερη θέση στο επί κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και «έκλεισε» τη χρονιά ισοφαρίζοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της Νικόλ Κυριακοπούλου με 4.71μ.

01. Παγκόσμιος Φιλιππίδης
Μετά από πολλές περγαμηνές ο Κώστας Φιλιππίδης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου τον περασμένο Μάρτιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στο Σόποτ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε παράλληλα, μετά από καιρό, να ακουστεί και πάλι ο εθνικός μας ύμνος. Φυσικά για άλλη μια χρονιά αγωνίστηκε σε πολλά μίτινγκ, όπου πέτυχε νίκες και σημαντικά πλασαρίσματα, όπως η δεύτερη θέση στη βαθμολογία της σειράς Ντάιαμοντ Λιγκ.