Ιδανικό φινάλε για την Εθνική

Με βάθρο και πολύ καλά πλασαρίσματα ολοκληρώθηκε το σαββατοκύριακο ο μήνας των αγωνιστικών υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας ορεινής ποδηλασίας στη Σαλαμίνα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ιδανικό ήταν το φινάλε της Εθνικής ομάδας ορεινής ποδηλασίας στις συνεχόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις που είχε αυτό τον μήνα στη Σαλαμίνα. Ο Δημήτρης Αντωνιάδης και ο Αλέξανδρος Βροχίδης συγκέντρωσαν συνολικά 48 βαθμούς, ενώ σημαντικοί μπορούν να αποδειχθούν στην πορεία οι 13 βαθμοί του Χαρούν Μολλά. Το αγωνιστικό διήμερο ξεκίνησε το Σάββατο με τον αγώνα κατηγορίας C1. Ο Αντωνιάδης έκανε την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς περνώντας τρίτος τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά 17 δευτερολέπτων από τον νικητή Μάρτιν Λο. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Άντον Σίντσοφ. Στην ένατη και δέκατη θέση τερμάτισαν οι Μολλά και Βροχίδης αντίστοιχα. Σήμερα Κυριακή πραγματοποιήθηκε ο αγώνας κατηγορίας C3. Ο Αντωνιάδης ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο Βροχίδης και πέμπτος ο Μολλά. Νικητής αναδείχθηκε ο ο Λο και τρίτος ήρθε ο Τόργιουρ Μπεν Χάνσεν. Οι βαθμοί που συγκέντρωσαν οι αθλητές της Εθνικής προστίθενται στη συγκομιδή της Ελλάδας για την προσπάθεια πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες.