Iερουσαλήμ 2022, ευρωπαϊκό Κ18: ΧΑΛΚΙΝΟ ο Παπαναστασίου, νταμπλ η Κύπρος με Κεσίδη!

To πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή ήρθε από τον Γιώργο Παπαναστασίου με βολή κοντά στο ατομικό του ρεκόρ και η Κύπρος πανυγηρίζει ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο και αυτή την φορά με τον Ιωσήφ Κεσίδη κάνοντας το νταμπλ στη σφυροβολία.

Ο Έλληνας σφυροβόλος δεν κατάφερε να καταρρίψει το ατομικό του ρεκόρ (77.52μ) αλλά το 77.37μ ήταν αρκετό για να τον ανεβάσει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Οι βολές του Παπαναστασίου ήταν οι εξής: 70.97μ – 74.21μ – 74.93μ – 72.97μ – Χ – 77. 37μ. Ο Κύπριος Ιωσήφ Κεσίδης δεν έκανε τον αγώνα που θα επιθυμούσε, καθώς η νικητήρια βολή του έφτασε μόλις τα 78.92μ με το ρεκόρ του να είναι 84.05μ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Φινλανδός Ατού Κανγκασνιέμι με 77.74μ, νέο ατομικό ρεκόρ για τον ίδιο.