Ιερουσαλήμ 2022, ευρωπαϊκό Κ18: LIVEFEED 3η μέρα (πρωί)

Τρίτη μέρα σήμερα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου Κ18 στην Ιερουσαλήμ και το ενδιαφέρον στο στάδιο Γκιβάτ Ραμ κορυφώνεται με την ελληνική αποστολή να ελπίζει στο πρώτο μετάλλιο.

21η η Ματσέλα, 26η η Μεϊμάρη

Η Αποστολία Ματσέλα ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον προκριματικό του ακοντισμού στην 21η θέση στην συνολική κατάταξη με 43.07μ και η Καλλιόπη Μεϊμάρη στην 26η θέση με 37.63μ, μακριά από το ατομικό της ρεκόρ (48.69μ).

11:52

06-07-2022

39.79μ η Ματσέλα

Η Αποστολία Ματσέλα βελτιώθηκε λίγο στη δεύτερη προσπάθεια στον προκριματικό του ακοντισμού με 39.79μ και έχει ακόμη μια.

11:42

06-07-2022

39.63μ η Ματσέλα

Ξεκίνησε το β' προκριματικό γκρουπ του ακοντισμού κορασίδων με την Αποστολία Ματσέλα να ρίχνει 39.63μ στην πρώτη της προσπάθεια. Το όριο είναι 51.50μ, το ατομικό της ρεκόρ 48.67μ και θα χρειαστεί να κάνει την υπέρβαση για τον τελικό.

11:22

06-07-2022

Στην 20η θέση ο Αλεξόπουλος μετά από 3 αγωνίσματα

Ο Νικόλας Αλεξόπουλος ολοκλήρωσε το πρωϊνό πρόγραμμα του δεκάθλου με τη σφαιροβολία. Η καλύτερή του επίδοση ήταν 13.40μ και πήρε 692 βαθμούς. Μετά από τρία αγωνίσματα είναι στην 20η θέση με 2.076 βαθμούς. Το απόγευμα στις 17:00 θα συνεχίσει με το ύψος.

11:19

06-07-2022

Στον τελικό και ο Γεωγαλλέττος

Ο Κύπριος Μιχάλης Γεωγαλλέττος μετά τους Έλληνες πέρασε και εκείνος στον τελικό του τριπλούν με 13.44μ (+0,8), την 11η καλύτερη επίδοση συνολικά.

11:15

06-07-2022

Έμεινε στα 37.63μ η Μεϊμάρη

Η Καλλιόπη Μεϊμάρη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο α' προκριματικό γκρουπ του ακοντισμού στην 13η θέση με καλύτερη επίδοση 37.63μ, μακριά από το ατομικό της ρεκόρ (48.69μ). Μόνο η Ελεβίν Κάθλιν Αρτέσια Σκέιρ πέρασε στον τελικό ξεπερνώντας το όριο (51.50μ) με 54.01μ που είναι και ατομικό της ρεκόρ (είχε 53.44μ). Στις 11:35 ξεκινάει το β΄ γκρουπ με την Αποστολία Μετσάλα.

11:07

06-07-2022

Γερμανικό 1-2 στα 2000μ στιπλ

Με πολύ καλή τακτική, οι δύο Γερμανίδες Γιολάντα Καλάμπις και Αντία Μπουντέ έφεραν τον τελικό των 2000μ στιπλ στα μέτρα τους. Η Καλάμπις πήρε το χρυσό και μαζί το ρεκόρ αγώνα (6:34.52) τερματίζοντας σε 6:20.22 και η Μπουντέ έκανε ατομικό ρεκόρ με 6:28.09. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Δανέζα Σοφία Θόγκερσεν με 6:29.68. Η Λεμονιά Κιούλου ολοκλήρωσε στη 13η θέση με 7:06.77.

11:02

06-07-2022

Στον τελικό και ο Γρέψιος

Ο Γιώργος Γρέψιος μετά τον Γρηγορίου πέρασε στον τελικό του τριπλούν με το δεύτερο άλμα στα 14.72μ (+0,7), άλμα πάνω από το όριο (14.70μ).

10:56

06-07-2022

Στον τελικό ο Γρηγορίου με ατομικό ρεκόρ

Ο Απόστολος Γρηγορίου με το πρώτο του άλμα στον προκριματικό του τριπλούν εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον αυριανό τελικό. Πήδηξε 14.84μ (+0,9) ξεπερνώντας το όριο που είναι 14.70μ. Η επίδοσή του αυτή είναι και ατομικό ρεκόρ, είχε 14.70μ.

10:53

06-07-2022

Αρχή με 14.07μ ο Γρέψιος

Ο Γιώργος Γρέψιος ξεκίνησε την προσπάθειά του στον προκριματικό του τριπλούν με 14.07μ (+0,1). Το όριο για τον τελικό είναι 14.70μ και το ατομικό του ρεκόρ 15.20μ.

10:47

06-07-2022

13η η Κιούλου

Η Λεμονιά Μαρία Κιούλου ολοκλήρωσε τον αγώνα της στον τελικό των 2000μ στιπλ στην 13η θέση με 7:06.77.

10:44

06-07-2022

Αρχή με 37.06μ η Μεϊμάρη

Ξεκίνησε ο προκριματικός του ακοντισμού κορασίδων με την Καλλιόπη Μεϊμάρη να ρίχνει 37.06μ στην πρώτη της προσπάθεια. Αγωνίζεται στο α' γκρουπ, το όριο για τον τελικό είναι 51.50μ.

10:35

06-07-2022

Ξεκινάει ο τελικός των 2000μ στιπλ κορασίδων

Η Λεμονιά Μαρία Κιούλου θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον τελικό των 2000μ στιπλ. Προκρίθηκε στον τελικό με την 15η επίδοση (7:05.24) και έχει ατομικό ρεκόρ 6:51.03.

10:25

06-07-2022

Σφαιροβολία παίδων: Νικητής ο Πεκέρ

Το μεγάλο φαβορί, ο Τούρκος Αλί Πεκέρ με βολή στα 21.03μ που είναι η κορυφαία για φέτος στον κόσμο με το 5κιλο όργανο, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία των παίδων. Ο Γερμανός Τζορτζ Χαρπφ κατάκτησε το αργυρό μετάλλιο με 20.16μ και τρίτος ήταν ο Άατου Κανγκασμιέμι από τη Φινλανδία με 19.48μ.
Ο Χρήστος Παπαδόπουλος με 17.44μ ήταν 9ος και ο Δημήτρης Αντωνάτος με 17.34μ 10ος. Οι δύο Έλληνες σφαιροβόλοι έριξαν σχεδόν δύο μέτρα κάτω από τα ρεκόρ τους (19.35μ και 19.93μ αντίστοιχα).

10:08

06-07-2022

6.41μ ο Αλεξόπουλος στο μήκος δεκάθλου

O Έλληνας δεκαθλητής ολοκλήρωσε το δεύτερο αγώνισμα του δεκάθλου που ήταν το μήκος με 6.41μ (+2.0) και πήρε 677 βαθμούς. Θα συνεχίσει αργότερα με τη σφαιροβολία.

09:41

06-07-2022

9ος ο Παπαδόπουλος, 10ος ο Αντωνάτος

Μετά τις τρεις πρώτες βολές στον τελικό της σφαιροβολίας ο Χρήστος Παπαδόπουλος έμεινε οριστικά στην 9η θέση με καλύτερη βολή τα 17.44μ και ο Δημήτρης Αντωνάτος στην 10η με 17.34μ. Οι Έλληνες ρίπτες δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και έμειναν μακριά από τις καλές τους επιδόσεις.

09:37

06-07-2022

Στον τελικό η μεικτή σκυταλοδρομία παίδων

Εξαιρετική κούρσα έκαναν οι Ανδρεάδης, Τάσσης, Τζιαμπίρης και Μπούρας στην μεικτή σκυταλοδρομία, τερμάτισαν πρώτοι στην 1η σειρά με 1:56.03 και προκρίθηκαν στον αυριανό τελικό που θα γίνει στις 21:05.

09:31

06-07-2022

Άκυρη η τρίτη βολή του Αντωνάτου

09:28

06-07-2022

11ες οι Ελληνίδες στην μεικτή σκυταλοδρομία

Οι Ντούγκου, Σενκάλα, Νατσιοπούλου και Ίβιτς έκαναν πολύ καλή προσπάθεια στην μεικτή σκυταλοδρομία και τερμάτισαν τρίτες στην 3η σειρά με 2:12.62 και έμειναν για τρεις θέσεις εκτός τελικού.

09:26

06-07-2022

17.44μ ο Παπαδόπουλος

Ο Έλληνας ρίπτης στην τρίτη του βολή πέρασε τα 17 μέτρα με 17.44μ.

09:21

06-07-2022

17.34μ ο Αντωνάτος

Ο Δημήτρης Αντωνάτος προσπαθεί να βρει το ρυθμό του, στην δεύτερη του προσπάθεια έριξε 17.34μ. Προηγείται ο Τούρκος Άλι Πεκέρ με 21.03μ, ο μόνος που έχει περάσει τα 21 μέτρα και είναι μέχρι στιγμής η κορυφαία επίδοση στους παίδες φέτος.

09:14

06-07-2022

Μικρή βελτίωση για τον Παπαδόπουλο

Ο Χρήστος Παπαδόπουλος βελτιώθηκε στη δεύτερη βολή με 16.72μ.

09:08

06-07-2022

Αρχή με 17.20μ για τον Αντωνάτο

Ο Δημήτρης Αντωνάτος στην πρώτη του προσπάθεια έριξε τη σφαίρα στα 17.20μ. Πολύ καλό ξεκίνημα έχει κάνει ο Γερμανός Γκέοργκ Χαρπφ που προηγείται με 20.16μ.

09:02

06-07-2022

16.17μ ο Παπαδόπουλος

Ο Χρήστος Παπαδόπουλος ξεκίνησε πρώτος στον τελικό της σφαιροβολίας χαμηλά με 16.17μ.

09:00

06-07-2022

Ξεκινάει ο τελικός σφαιροβολίας παίδων

Ο Χρήστος Παπαδόπουλος μετά τον χθεσινό απογευματινό τελικό της δισκοβολίας όπου κατέλαβε την 11η θέση με 52.43μ συμμετέχει και στον τελικό της σφαιροβολίας. Στον τελικό και ο Δημήτρης Αντωνάτος.

08:37

06-07-2022

Εκτός τελικού και η Λυρή

Η Μικαέλα Λυρή ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον προκριματικό του μήκους με το τρίτο άλμα άκυρο και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό καταλαμβάνοντας συνολικά στην 17η θέση.

08:33

06-07-2022

Ξεκίνησε το δέκαθλο

Ο Νικόλας Αλεξόπουλος ξεκίνησε την προσπάθειά του στο δέκαθλο με τα 100μ. Έτρεξε στην 1η σειρά τερματίζοντας σε 11.72 (+2,5) και πήρε 707 βαθμούς.

08:27

06-07-2022

Εκτός τελικού η Μόζα

Η Άννα Μόζα ολοκλήρωσε τον αγώνα της στον προκριματικό του μήκους με τρεις άκυρες προσπάθειες.

08:25

06-07-2022

5.50μ η Λυρή

Η Μικαέλα Λυρή βελτιώθηκε στην δεύτερη προσπάθεια στο μήκος με 5.50μ (+0,70 και έχει ακόμη μια.

08:21

06-07-2022

Άκυρη ξανά η Μόζα

Η Μόζα ακόμη δεν έχει κάνει έγκυρο άλμα και έχει άλλη μια προσπάθεια. Τρεις αθλήτριες έχουν περάσει στον τελικό με το όριο (6.10μ).

08:13

06-07-2022

Ξεκίνησαν οι Ελληνίδες στο μήκος

Στην πρώτη προσπάθεια η Μικαέλα Λυρή έκανε 5.45μ (+1,2) και αγωνίζεται στο α' προκριματικό γκρουπ. Η Άννα Μόζα είναι στο β' γκρουπ και ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια. Το όριο για τον τελικό είναι 6.10μ και στον τελικό προκρίνονται οι 12 καλύτερες.