Ίντιαν Γουέλς: Ούτε η Σάκκαρη μπόρεσε να σταματήσει τη Σβιότεκ

Η Μαρία Σάκκαρη έπαιξε εξαιρετικό τένις στο πρώτο σετ στοχεύοντας διαρκώς το μπάκχαντ της Ίγκα Σβιότεκ, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στα έξι γκέιμ. Η Πολωνή το κέρδισε με 6-4 και όλοι γνωρίζουμε τι συμβαίνει όταν παίρνει το πρώτο σετ…

Η Σβιότεκ μετρούσε 69-0 σε αγώνες των 1000 βαθμών όταν κερδίζει το πρώτο σετ. Στο 1000αρι τουρνουά του Ίντιαν Γουέλς προηγήθηκε με 6-4 και με 6-0 στο δεύτερο σετ, έκανε το 2-0, κέρδισε τον τελικό και τρέχει πλέον το αδιανόητο σερί των 70 νικών και καμιάς ήττας σε 1000αρι τουρνουά!
Στο 1ο σετ η Σβιότεκ με μπρέικ έφτασε στο 2-0 και το υπερασπίστηκε με το σερβίς της για το 3-0. Η Σάκκαρη είχε 2 ευκαιρίες για μπρέικ στο 5ο γκέιμ και με την 2η το πήρε πίσω αφού μείωσε σε 3-2!  Η Ελληνίδα ισοφάρισε σε 3-3 και ακολούθησαν 2 love game για τις δύο παίκτριες (4-4). Η Πολωνή με άσο έκλεισε το 9ο γκέιμ και έφτασε σε τριπλό μπρέικ (σετ) πόιντ στο 10ο.  Με την 3η ευκαιρία της έκλεισε το σετ με μπρέικ στο 6-4 σε 44′. Οι γουίνερς ήταν 7-7 και τα αβίαστα 9-10 για την Σάκκαρη.
Το 2ο σετ ξεκίνησε όπως το 1ο. Μπρέικ της Σβιότεκ στο 2ο γκέιμ και με το σερβίς της πήγε στο 3-0! Η Πολωνή έφτασε σε νέο τριπλό μπρέικ πόιντ στο 4ο γκέιμ και το έκλεισε με μπρέικ (4-0). Απλά η Σβιότεκ έκλεισε το παιχνίδι με μπρέικ (6-0). Η Σάκκαρη τελείωσε τον αγώνα με 8 γουινερς (έναντι 15) και με 18 αβίαστα λάθη (έναντι 11).
Στις δηλώσεις της μετά τον τελικό η Μαρία Σάκκαρη απολογήθηκε στο κοινό που δεν έδωσε μεγαλύτερη μάχη και συνεχάρη την αντίπαλό της: «Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να δώσω μεγαλύτερη μάχη. Ήταν πολύ γρήγορο ματς για εσάς παιδιά. Τα εύσημα στην Ίγκα, είσαι τρομερή παίκτρια, πολύ καλός άνθρωπος και απίστευτη πρωταθλήτρια. Σου αξίζουν τα καλύτερα. Εσύ και η ομάδα σου έχετε δημιουργήσει κάτι απίθανο. Ελπίζω να παίξουμε σε πολλούς ακόμα τελικούς μαζί. Κάθε φορά που σε αντιμετωπίζω, σημαίνει πως έκανα κάτι καλά. Καλή τύχη σε όλα, είσαι φοβερή. Εύχομαι τα καλύτερα σε εσένα και στην ομάδα σου».
Η Σάκκαρη φεύγει από το Ίντιαν Γουέλς με κέρδη 585.000 δολαρίων.