Ίντιαν Γουέλς: Σούπερ Σάκκαρη, πέρασε στον τελικό!

H Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει τις τρομερές εμφανίσεις στο 1000αρι τουρνουά του Ίντιαν Γουέλς, αφήνοντας εκτός τελικού την Κόκο Γκοφ (Νο3) σε έναν ημιτελικό… μαραθώνιο με επικό φίνις.

H Σάκκαρη επικράτησε 2-1 (6-4, 6-7, 6-2) σε έναν αγώνα που διήρκησε δύο ώρες και 42 λεπτά, έχοντας όμως και μία μεγάλη διακοπή στο ενδιάμεσο λόγω βροχής.
Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε το πρώτο σετ έχοντας βρει ρυθμό παρά τη βροχή, χάρη σε μπρέικ για να απαντήσει στο δεύτερο σετ η Γκοφ παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει με 5-2. Έσωσε τρία ματς πόιντ, κέρδισε τέσσερα σερί γκέιμς και έφτασε στην ισοφάριση με 7-6.
Στο τρίτο σετ, η Σάκκαρη ήταν απλά εκπληκτική. Πήγε το παιχνίδι στο 4-1 με απίθανους πόντους και από εκεί το 6-2 για να γίνει το 2-1 και να πάρει την πρόκριση στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει όπως το 2022, την Ίγκα Σβιότεκ.
Με τη σημερινή νίκη η Σάκκαρη έκανε το 5-3 στις αναμετρήσεις της με τη Γκοφ και σημείωσε για πρώτη φορά πέντε σερί νίκες σε τουρνουά από τον περασμένο Σεπτέμβριο όταν είχε κατακτήσει το 1000αρι τουρνουά στην Γκουανταλαχάρα.
Για την 28χρονη Ελληνίδα, αυτός θα είναι ο 4ος τελικός σε 1000αρι τουρνουά και ο δεύτερος στο Ίντιαν Γουέλς (είχε ηττηθεί 6-4, 6-1 από τη Σβιότεκ το 2022).