Ίντιαν Γουέλς: Στον 4ο γύρο η Σάκκαρη με εξαιρετικό τένις

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη με αντίπαλη την Κάρολιν Γκαρσία σημείωσε η Μαρία Σάκκαρη και πήρε την πρόκριση στον 4ο γύρο του Ίντιαν Γουέλς.

H Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε μία ώρα και 17 λεπτά για να επικρατήσει με 2-0 (6-3, 6-4) κόντρα στο ανορθόδοξο παιχνίδι της Γκαρσία. Παίζοντας επιθετικό τένις η Γαλλίδα ξεκίνησε τον αγώνα με 2-0, όμως η Σάκκαρη απάντησε κερδίζοντας τα έξι από τα επόμενα επτά γκέιμς για να πάρει το πρώτο σετ με 6-3. Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ όπου η Σάκκαρη ξεκίνησε με 3-0 κάνοντας δύο μπρέικ στην Γκαρσία, για να το πάρει τελικά με 6-4, να κάνει το 2-0 και να προκριθεί στον 4ο γύρο. Εκεί θα αντιμετωπόσεο την Νταϊάν Παρί (Γαλλία, Νο61) για πρώτη φορά στην καριέρα της. Σε περίπτωση νίκης, στα προημιτελικά η Σάκκαρη θα παίξει πιθανώς με την Αρίνα Σαμπαλένκα (Νο2) καθώς η Λευκορωσίδα στον 4ο γύρο θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης Ελίνα Σβιτολίνα – Έμα Ναβάρο.