Ισοπαλία σα… νίκη για τον Ολυμπιακό

Ένα βήμα από το φάιναλ φορ της ευρωλίγκας βρίσκεται η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού που αναδείχθηκε ισόπαλη 10-10 στην Ιταλία κόντρα στην Πάντοβα και έχει τον πρώτο λόγο στον επαναληπτικό της 11ης Μαρτίου στο Παπαστράτειο.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνίδιού, με εξαίρεση την τελευταία περίοδο και θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη αφού βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 6-10, έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα και με 8-10 στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα. Οι Ιταλίδες αντέδρασαν και προσπάθησαν να καλύψουν το χαμένο έδαφος. Έτσι έτρεξαν ένα σερί 4-0 και με το επιμέρους 5-1 της τελευταίας περιόδου ισοφάρισαν σε 10-10, σκοράροντας 13’’ πριν τη λήξη.
Οκτάλεπτα 2-3, 1-3, 2-3, 5-1
Πάντοβα (Ποστερίβο) Μπαρζόν 1, Μ. Σαβιόλι 4, Κιερόλο 2, Ντάριο 2, Γκαλάρντι 1.
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Ε. Πλευρίτου 2, Μανωλιουδάκη 1, Έμολο 1, Β. Πλευρίτου 2, Μπιανκόνι 3, Σμιτ 1.