ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ 2023, ευρωπαϊκό Κ20: Ιστορική μέρα για την Κύπρο (αποτελέσματα 2η μέρα, απόγευμα)

Ακόμα μία μέρα ολοκληρώθηκε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που φιλοξενείται στο Ισραήλ και σήμερα δόθηκαν τα πρώτα μετάλλια, με την Γερμανία να είναι 1η με 3 χρυσά και τον ελληνικό Εθνικό ύμνο να παίζει στο Γκιβάτ Ραμ για λογαριασμό της Κύπρου χάρη στην εκπληκτική Βαλεντίνα Σάββα που κέρδισε το χρυσό στη σφυροβολία. Από… ελλαδίτικης πλευράς ο Ανδρέας Μίτα προκρίθηκε στον τελικό του ύψους και η Μελίνα Ζάραγκα είχε πετυχημένη παρουσία στον τελικό του τριπλούν.

Η 18χρονη Βαλεντίνα Σάββα κέρδισε για την Κύπρο το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της, σε ευρωπαϊκό Κ20. Η νεαρή σφυροβόλος έκανε και το νταμπλ αφού ήταν ήδη πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία των κορασίδων.
Ο Ανδρέας Μίτα πέρασε από τα προκριματικά του αγωνίσματός του και πλέον μπορεί να επικεντρωθεί στον τελικό. Έχει την Νο2 επίδοση για φέτος από τους διαγωνιζόμενους και είναι υποψήφιος για ένα από τα τρία μετάλλια. Η Μελίνα Ζάραγκα πήδηξε για ακόμα μια φορά πάνω από τα 13 μέτρα και κατετάγη 8η στον τελικό του τριπλούν, ενώ ο Χρήστος Χήτας ήταν 11ος στον τελικό του μήκους. Συνολικά υπήρξαν 4 αθλητές και αθλήτριες που πέρσι είχαν κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Κ18 και φέτος είναι πρωταθλητές στην κατηγορία Κ20.

Ύψος εφήβων – Πέταξε για τον τελικό ο Μίτα

Τα προκριματικά του ύψους ξεκίνησαν με τον πήχη να βρίσκεται στο 1.98μ και η σειρά των υψών θα είναι: 1.98μ – 2.03μ – 2.07μ – 2.11μ – 2.14μ – 2.16μ.
Ο Ανδρέας Μίτα πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 1.98μ, 2.03μ, 2.07μ και με την δεύτερη το 2.11μ και προκρίθηκε στον τελικό χωρίς να χρειαστεί να πηδήξει ψηλότερα, αφού ο τελικός έκλεισε στο 2.11μ.
Ο Γιώργος Μανωλόπουλος έμεινε εκτός τελικού με επίδοση στο 2.03μ και κατέλαβε την 21η θέση.

Μήκος εφήβων – ΤΕΛΙΚΟΣ – 11ος ο Χρήστος Χήτας, νταμπλ ο Φουρλάνι

Ο τελικός του μήκους με την συμμετοχή του Χρήστου Χήτα ολοκληρώθηκε και ο Έλληνας άλτης είχε κατετάγη 11ος. Το πρώτο του άλμα ήταν άκυρο, στην δεύτερη προσπάθεια ήταν έγκυρο και προσγειώθηκε στα 7.44μ με άνεμο -0,4μ και στην τρίτη σημείωσε 7.42μ (+0,7).
Φοβερός ήταν ο Ιταλός, Ματία Φουρλάνι, ο οποίος κατέρριψε στο πρώτο του άλμα το ρεκόρ αγώνα που κρατούσε από το 1987 ο Βλάντιμιρ Όχκαν με 8.17μ. Ο 18χρονος πήδηξε 8.23μ (-0,2) και μετά το περσινό χρυσό στο ευρωπαϊκό Κ18 της Ιερουσαλήμ είναι και πάλι ο πρωταθλητής. Ο τελικός είχε μεγάλο ενδιαφέρον με τον Βούλγαρο, Μποζιντάρ Σαραμπούκοβ, να σημειώνει 8.22μ (+1,6) που αποτελεί νέο εθνικό ρεκόρ Κ20.

110μ εμπόδια εφήβων – Ο Βέμα με την Νο1 επίδοση στον τελικό

Ο Ράσμους Βέμα (Φινλανδός) ήταν ο ταχύτερος στα ημιτελικά των 110μ εμποδίων αλλά το 13.23 ήρθε με λίγη βοήθεια από τον άνεμο, καθώς ήταν ευνοϊκό με +3,4μ. Η 8άδα του τελικού έκλεισε με το 13.48 (+3,4) του Όσκαρ Πιντόν (Πολωνία). Ο τελικός θα γίνει σήμερα στις 19:30.

100μ εμπόδια νεανίδων – Το 1-2 κυνηγά η Γερμανία

Στα ημιτελικά των 100μ εμποδίων όπως και στα προκριματικά η Ροσίνα Σνάιντερ (Γερμανία) ήταν η ταχύτερη με 13.13 (+2,2) και πίσω της ακολούθησε η συμπατριώτισσά της, Λία Φλότοβ, με 13.29 (+2,3). Τον τελικό συμπλήρωσε η Λουτσία Γκρντ (Κροατία) με 13.36 (+2,3). Ο τελικός θα διεξαχθεί σήμερα στις 19:48.

800μ νεανίδων – 20η η Ιουλιάννα Ρούσσου

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε στην 1η προκριματική σειρά και με 2:10.19 ολοκλήρωσε 7η στην σειρά της. Μετά την ολοκλήρωση και των 3 σειρών κατέλαβε την 20η θέση, με ταχύτερη όλων να είναι η Όντρι Βέρο (Ελβετία) με 2:05.34 και η 8άδα έκλεισε με την Ενγκαλούλα Καμπάνγκου (Ιταλία) και το 2:08.04.

Σφυροβολία νεανίδων – ΤΕΛΙΚΟΣ – Φοβερή Σάββα και χρυσό κυπριακό νταμπλ!

Η Βαλεντίνα Σάββα έβγαλε την Κύπρο ασπροπρόσωπη για ακόμα μία φορά, κερδίζοντας το πρώτο χρυσό της χώρας της σε αυτή την σειρά διοργανώσεων (Κ20). Αγωνίστηκε στον τελικό της σφυροβολίας ως το φαβορί και επιβεβαίωσε τον τίτλο αυτό, ρίχνοντας στην 5η της βολή 64.69μ. Η σειρά των προσπαθειών της ήταν: Χ – 64.64μ – Χ – 62.45μ – 64.69μ – 61.93μ. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Γερμανίδα, Γιάντα Γιούλιεν, με 62.92μ και το χάλκινο η Γιασμίν Σατάρι (Ουγγαρία) με 62.47μ. Η Σάββα είχε κερδίσει πέρσι το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Κ18 της Ιερουσαλήμ με 70.28μ αλλά στην κατηγορία αυτή η σφύρα είναι 3ων κιλών.

800μ εφήβων – Ξεχώρισε ο Ολίβο

Ο Ισπανός διεκδικεί το χρυσό μετάλλιο και με 1:48.04 σημείωσε την Νο1 επίδοση των προκριματικών, ενώ ως όγδοος προκρίθηκε ο Χάρι Ρος Χιουζ (Βρετανία) με 1:49.55. Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη στις 18:15.

Έπταθλο νεανίδων – Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σπρένγκελ

Ύστερα από δύο μέρες αγώνων η Σαντρίνα Σπρένγκελ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο έπταθλο, συγκεντρώνοντας 5928 βαθμούς, με το αργυρό να πηγαίνει στην Πία Μεσινγκ με 5790 και έτσι η Γερμανία να έχει δύο αθλήτριες στο βάθρο και το χάλκινο κατέκτησε η Σόφι Κράινερ (Αυστρία) με 5698.

Τριπλούν νεανίδων – ΤΕΛΙΚΟΣ – 8η στην Ευρώπη η Μελίνα Ζάραγκα

Η Μελίνα Ζάραγκα ήταν έγκυρη στην πρώτη της προσπάθεια και το άλμα της μετρήθηκε στα 12.80μ (+0,9). Στην δεύτερη προσπάθεια η Ελληνίδα πέρασε τα 13 μέτρα και προσγειώθηκε στα 13.01μ (+1,3). Στο τρίτο της άλμα δεν μπόρεσε να βελτιωθεί και σημείωσε 12.91μ (+0,1), αλλά ως 8η θα συνεχίσει τον αγώνα της με άλλες τρεις προσπάθειες. Στην τέταρτη προσπάθεια έφτασε τα 12.92μ (+0,7), ενώ στην πέμπτη τα 12.74μ (+1,3). Η τριπλουνίστρια που δεν έχει κλείσει ακόμα τα 16 της χρόνια ήταν άκυρη στην 6η προσπάθεια και κατέλαβε την 8η θέση, ολοκληρώνοντας μια πολύ πετυχημένη παρουσία.
Το χρυσό κέρδισε η Ολεξάντρα Τσερνούκα (Ουκρανία) με νέο ατομικό ρεκόρ στα 13.63μ (+0,4), το αργυρό η Τεοντόρα Μπόμπεριτς (Σερβία) με 13.50μ (+1,1) και το χάλκινο η Αλεξαντρία Μίτροβιτς (Σερβία) με 13.40μ (+1,6).

110μ εμπόδια εφήβων – ΤΕΛΙΚΟΣ – Ο Ντισλ το χρυσό μετάλλιο

Ο Έντζο Ντισλ (Ελβετία) πέρασε πιο γρήγορα από όλους τα εμπόδια και με 13.12 (+1,2) πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο για την Ελβετία μετά το 2011. Το αργυρό κέρδισε ο Ράσμους Βέμα (Φινλανδία) με νέο εθνικό ρεκόρ Κ20 με 13.23 και το χάλκινο ο Σισίνιο Άμπριτζ (Πορτογαλία) με 13.23, επίσης νέο εθνικό ρεκόρ Κ20.

100μ εμπόδια νεανίδων – ΤΕΛΙΚΟΣ – Ακόμα ένα χρυσό για την Γερμανία

Η Ροσίνα Σνάιντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια των 100μ εμποδίων στο Γκιβάτ Ραμ και με το 13.06 σημείωσε την κορυφαία επίδοση για φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία της και κατέρριψε το ρεκόρ της. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Βάλερι Γκουιγκνάρντ (Ελβετία) με 13.23 και το χάλκινο η επίσης Γερμανίδα, Λία Φλότοβ, με 13.32 επίδοση με την οποία ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ.

100μ νεανίδων – ΤΕΛΙΚΟΣ – Το 1-2 η Βρετανία

Η Τζόι Έζε κέρδισε στο νήμα την συμπατριώτισσά της, Ρενέε Ρέγκις, με την πρώτη να τερματίζει σε 11.39 και η δεύτερη σε 11.40 με άνεμο +2,0μ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Άνα Κόσις (Ουγγαρία) με 11.55 (.547), αφήνοντας εκτός την Τσέλσι Καντίρι (Γερμανία) με 11.55 (.548).

100μ εφήβων – ΤΕΛΙΚΟΣ – Ο Ζαρκζέφσκι κέρδισε το χρυσό για την Πολωνία

Από την 3η διαδρομή, ο Μάρεκ Ζαρκζέφσκι ανέπτυξε μια αρκετά μεγάλη διαφορά από τους αντιπάλους του και με 10.25 (+0,6) κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και κατέρριψε το εθνικό ρεκόρ Κ20 της Πολωνίας. Μάλιστα αυτό είναι ένα ιστορικό χρυσό μετάλλιο, αφού δεν έχει υπάρξει ποτέ άλλος Πολωνός που να κερδίζει το αγώνισμα αυτό. Ο Άιζακ Χιους (Σουηδία) τερμάτισε δεύτερος με 10.31 και ο Σον Ανιαόγκου (Βρετανία) ήταν τρίτος με 10.34.

Σφαιροβολία νεανίδων – ΤΕΛΙΚΟΣ – Η Εντουμπουίσι το 3ο χρυσό της Γερμανίας

Η Νίνα Εντουμπουίσι πραγματοποίησε τον καλύτερο αγώνα της καριέρας της. Είχε ατομικό ρεκόρ 17.63μ και σήμερα κατάφερε να ρίξει στα 17.97μ για να κερδίσει το χρυσό για την Γερμανία και να σημειώσει την Νο1 επίδοση στον κόσμο στην κατηγορία Κ20. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου θα ανέβει η Σουζάνα Μασλάνα (Πολωνία) με 16.90μ και στο τρίτο η Σάνταλ Ρίμκε (Γερμανία) με 15.55μ, επίδοση που αποτελεί νέο ατομικό.

Δισκοβολία εφήβων – ΤΕΛΙΚΟΣ – Μεγάλη εμφάνιση από τον Μπρούντιν

Ο 18χρονος Ουκρανός στον προκριματικό κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ με 65.48μ και σημείωσε την Νο1 επίδοση στον κόσμο, η οποία όμως δεν κράτησε για πολύ. Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε ο τελικός και κέρδισε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης Κ20 μετά από αυτόν στην Κ18 με βολή στα 66.58μ. Το αργυρό κέρδισε ο Γιαν Σβότσιλ (Τσεχία) με 59.93μ και το χάλκινο ο Γιάνικ Ρόλβινκ (Ολλανδία) με 59.86μ.