Ιστορικό μετάλλιο ο Τριανταφύλλου!

Τεράστια επιτυχία για την ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, με τον Πάνο Τριανταφύλλου να παίρνει το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική ξιφασκία σε αμαξίδιο στην ιστορία των Αγώνων!

φωτογραφία Νίκος Καρανικόλας
rawimages.gr

Από την 8η θέση στους Παραολυμπιακούς του Λονδίνου, βρέθηκε σε δεύτερη αυτών του Ρίο, στη σπάθη 2ης κατηγορίας. Στον ημιτελικό κόντρα στον Πολωνό Γκρεγκόρζ Πλούτα έγινε φοβερός αγώνας, με τον Έλληνα να βγαίνει νικητής επικρατώντας 15-14. Στον τελικό, ο Τριανταφύλλου αντιμετώπισε τον Άντον Ντάτσκο, αργυρό Παραολυμπιονίκη του Λονδίνου του 2012. Ο Ουκρανός επικράτησε 15-7, αφήνοντας δεύτερο τον Έλληνα ωστόσο όμως πρόκειται για τεράστια επιτυχία του Τριανταφύλλου που έγραψε ιστορία.
Το αργυρό μετάλλιο του Τριανταφύλλου είναι το όγδοο συνολικά για την ελληνική αποστολή.
Ο Βασίλης Ντούνης, έστω κι αν δεν πανηγύρισε μετάλλιο, έβαλε τα… γυαλιά σε όλους όσοι πήραν την απευθείας πρόκριση για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Ο Έλληνας οπλομάχος βρέθηκε με πρόσκληση της IPC στην Βραζιλία και έφτασε μέχρι τον ημιτελικό της σπάθης πρώτης κατηγορίας. Εκεί ηττήθηκε από τον Ούγγρο Ρίτσαρτ Χόρβατ 15-12 και στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλια, έχασε από τον Κινέζο Γιάνκουαν Τιαν 15-5.