ΜΠΑΚΟΥ 2015

Ιστορικό χρυσό

Ο Λευτέρης Πετρούνιας είναι αναμφίβολα το πρόσωπο των 1ων ευρωπαϊκών αγώνων στο Μπακού, γράφοντας διπλή ιστορία. Εκτός από πρώτος σημαιοφόρος, έφερε και το πρώτο χρυσό για την Ελλάδα στη διοργάνωση.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Λευτέρης Πετρούνιας πήρε φόρα και συνεχίζει με κατακτήσεις χρυσών μεταλλίων, δείχνοντας ότι έχει όλα τα φόντα να διεκδικήσει καταρχήν μετάλλιο στη Γλασκόβη και απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς του 2016 και εν συνεχεία ένα μετάλλιο στο Ρίο. Ο σπεσιαλίστας των κρίκων μετά το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού, καθώς κατετάγη πρώτος με 15.633 βαθμούς. Ο Πετρούνιας βαθμολογήθηκε με 8.833 βαθμούς για την εκτέλεση και με δεδομένο τον υψηλό βαθμό δυσκολίας (6.8) έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης θέσης. Πρόκειται μάλιστα για ιστορικό μετάλλιο, αφού είναι το πρώτο χρυσό της ελληνικής αποστολής στη διοργάνωση και έρχεται μάλιστα από τον αθλητή που ήταν ο πρώτος σημαιοφόρος στους αγώνες. Σήμερα λοιπόν έγραψε διπλή ιστορία.