Ιταλία: Ισοφάρισαν Μόντενα και Τρεντίνο

Φτου κι από την αρχή οι ημιτελικοί του καμπιονάτο με την Μόντενα (3-1 την Λούμπε) και την Τρεντίνο (3-2 την Περούτζια) να ισοφαρίζουν σε 1-1 τις νίκες.

Στο Τρέντο είχαμε την… ανάσταση του Βετόρι (20 πόντοι) και την αυτοκτονία της Περούτζια που έχασε με απίστευτο τρόπο το πρώτο σετ και έμπλεξε χάνοντας με 3-2 (26-24, 13-25, 19-25, 25-23, 15-10) καθώς έχει και τα ματς με την Νοβοσιμπίρσκ για το Champions League….
Στο πρώτο σετ η Περούτζια προηγήθηκε με 16-22 και 20-24 παρόλο που είχε μόλις 29% στην επίθεση, αλλά κατάφερε να δεχθεί σερί 6-0 με τον Κοζαμέρνικ στο σερβίς (το 26-24 ήταν με δικό του άσο) και τον Κοβάσεβιτς να τελειώνει όλες τις κόντρα επιθέσεις.
Η Περούτζια αντέδρασε και πήρε εύκολα τα δύο επόμενα σετ, αλλά στο δ’ η Τρεντίνο αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα (21-16, 24-23) ισοφάρισε και στο τάι μπρέικ και πάλι το 4-3 με τα σερβίς του Κοζαμέρνικ έγινε 8-3 κι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.
Ο τρίτος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο 7/4.
Στο άλλο ζευγάρι, λίγες ώρες μετά την ανακοίνωση του ότι την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στην Ζενίτ Καζάν ο Ερβίν Ενγκαπέ πήρε στις πλάτες του την Μόντενα και μαζί με τον Τίνε Ούρναουτ την οδήγησαν στη νίκη με 3-1 επί της Λούμπε.
Ο Γάλλος είχε 24 πόντους με 21/33 επιθέσεις και 3 άσους, ο Σλοβένος 19 με 17/29 επιθέσεις και 2 μπλοκ, με την Λούμπε να «κυνηγά» συνεχώς το σκορ και στο δ’ να αγγίζει την ανατροπή (από 21-18, 24-23).
Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή 8/4.