Ιταλία: Τρομερές μάχες και προβάδισμα για Περούτζια, Λούμπε

Απίθανα παιχνίδια ειδικά στο Eurosuole Forum, που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ είχαμε στους τρίτους αγώνες των ημιτελικών του ιταλικού πρωταθλήματος μ την Περούτζια και την Λούμπε να κάνουν το 2-1.

Στην Τσιβιτανόβα χρειάστηκαν 152 λεπτά μιας επικής μάχης (41’ κράτησε μόνο το δεύτερο σετ) κι ένα τάι μπρέικ που έληξε 21-19 (!!!) για να νικήσει η Λούμπε την Μόντενα…
Η Μόντενα στο πρώτο σετ προηγήθηκε 21-24, αλλά ο Σάντερ ισοφάρισε 24-24, ο Κρίστενσεν με μπλοκ στον Ενγκαπέ έκανε το 25-24 και στο 25-25 δύο πόντοι του Σοκόλοφ (συνολικά είχε 34 με 26/45 επ., 3 άσους, 5 μπλοκ) έγινε το 27-25.
Στο β’ σετ είχαμε μάχη πόντο με πόντο με την Λούμπε να χάνει 6 σετ μπολ και τελικά το σετ να λήγει 33-35 με άσο του Ενγκαπέ. Το 2-2 προέκυψε σχετικά εύκολα για να ακολουθήσει ένα τάι μπρέικ ακατάλληλο για καρδιακούς.
Η Λούμπε προηγήθηκε 3-1, 6-3 κι έφτασε στο 11-7. Στο 12-10 τα σερβί του Χολτ έφεραν την ανατροπή (12-13), η Μόντενα όμως σπατάλησε 6 ματς μπολ και στο 20-19 ο Σοκόλοφ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του που πανηγυρίστηκε έξαλλα από 4.100 οπαδούς της (sold out το ματς).

Οι οπαδοί της Μόντενα στην έδρα της Λούμπε…

Στο άλλο ζευγάρι (ο αγώνας έγινε το Μ. Σάββατο) επίσης ο νικητής κρίθηκε στο τάι μπρέικ με την Περούτζια να λυγίζει την αντίσταση του Τρέντο.
Οι γηπεδούχοι με τον Λουτσιάνο Ντε Τσέκο να αγωνίζεται κανονικά παρά το τροχαίο που είχε την Μ. Πέμπτη, βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, ωστόσο ισοφάρισαν εύκολα κι έτσι φτάσαμε στο τάι μπρέικ.
Εκεί το Τρέντο προηγήθηκε 5-7, η Περούτζια έκανε το 9-8 και στο 12-12 είχαμε δύο λάθη του Κοβάσεβιτς για το 14-12 με τον Ζάιτσεφ να διαμορφώνει το τελικό 15-13.