ΚΑΖΑΝ 2015

Ιταλικό χρυσό απόντος του Σουν

Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι κατέκτησε το πρώτο χρυσό της Ιταλίας στα 1.500μ. ελεύθερο, σημειώνοντας νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ, ωστόσο αυτό που έχει επισκιάσει τα πάντα είναι η… «εξαφάνιση» του Γιανγκ Σουν.

Στο τελευταίο ατομικό αγώνισμα της κολύμβησης στο παγκόσμιο του Καζάν, τα 1.500μ. ελεύθερο, η Ιταλία πήρε το πρώτο χρυσό, ενώ σημειώθηκε νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ. Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι ήταν ο νικητής της κούρσας με 14:39.67, καταρρίπτοντας το 14:39.93 που είχε σημειώσει ο ίδιος στο περσινό ευρωπαϊκό του Βερολίνου.
Η νίκη αυτή ήρθε όμως απόντος του απόλυτου φαβορί, Γιανγκ Σουν. Ο Κινέζος, που κατέκτησε χρυσά μετάλλια στα 400 και τα 800μ. ελεύθερο και ήταν το φαβορί για τη διατήρηση του τίτλου του στα 1.500μ. ελεύθερο, ενώ ήταν στην πισίνα προθέρμανσης, δεν κατέβηκε τελικά να αγωνιστεί. Επίσημη εξήγηση δεν υπάρχει ακόμα και τα σενάρια δίνουν και παίρνουν.