Ιταλικός εμφύλιος στη Βουδαπέστη

Η Ιταλία είναι πιο κοντά από ποτέ στο να κατακτήσει τις δύο πρώτες θέσεις σε αγώνισμα μεγάλων αποστάσεων σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Αν όλα κυλήσουν όπως τα θέλουν, ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι και ο Γκαμπριέλε Ντέτι θα δώσουν τη μάχη τους μέσα στην πισίνα αλλά μετά θα ανεβούν στο βάθρο για να πανηγυρίσουν μαζί την επιτυχία τους.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το 2002 ήταν η τελευταία φορά που η Ιταλία έκανε το 1-2 σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Στον τελικό των 400μ. στο Βερολίνο οι συνομίληκοι Εμιλιάνο Μπρεμπίλα και ο Μασιμιλάνο Ροσολίνο κατέκτησαν το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο. Πέρασαν 14 χρόνια μέχρι οι Ιταλοί να ανεβούν ξανά στις δύο πρώτες θέσεις του βάθρου. Αυτό έγινε από τους συνομήλικους Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι και Γκαμπριέλε Ντέτι στα 800μ. και 1500μ. ελεύθερο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου. Όσο περνάει ο καιρός και βλέπουμε τις επιδόσεις τους, φαντάζει όλο και πιο πιθανό το σενάριο οι 22χρονοι κολυμβητές να μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον τουλάχιστον σε ένα από τα δύο αγωνίσματα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Η κοινή τους ιστορία ξεκίνησε πριν από έξι χρόνια όταν βρέθηκαν υπό την καθοδήγηση του Στέφανο Μορίνι. Αμέσως ταίριαξαν ως φίλοι εκτός πισίνας και ως δυνατοί αντίπαλοι που ο ένας έδινε κίνητρο στον άλλον εντός πισίνας. Ο Παλτρινιέρι ήταν ο πρώτος που θα σημείωνε διεθνείς επιτυχίες. Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2012, σε ηλικία 18 ετών κατέκτησε το πρώτο του χρυσό στα 1500μ. νικώντας τους καταξιωμένους Γκέργκο Κις και Γκέργκελι Γκιούρτα. Ο χρόνος που πέτυχε αποτέλεσε ρεκόρ αγώνων, ήταν ο δεύτερος καλύτερος της χρονιάς στον κόσμο και του έδωσε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου εκεί όπου κολύμπησε και ο Ντέτι.
Ο Ντέτι γνώρισε τις πρώτες του διακρίσεις σε 50άρα πισίνα δύο χρόνια μετά. Στο ευρωπαϊκό του 2014 κατέκτησε την τρίτη θέση στα 800μ. και 1500μ. ελευθερο με νικητή τον Παλτρινιέρι. Σε παγκόσμιο επίπεδο κυρίαρχος τότε ήταν ο Σουν Γιανκ – χρυσός Ολυμπιονίκης στα 1500μ. στο Λονδίνο, παγκόσμιος πρωταθλητής σε Σανγκάι και Βαρκελώνη. Στο Καζάν ο Παλτρινιέρι τερμάτισε δεύτερος στον τελικό των 800μ., πίσω από τον Κινέζο κολυμβητή. Στα 1500μ. ο Γιανγκ αποσύρθηκε και ο Παλτινιέρι πανηγύρισε την πρώτη και μοναδική νίκη του σε παγκόσμιο 50άρας. Στο Ρίο οι δρόμοι του Παλτρινιέρι και του Ντέτι αντάμωσαν ξανά. Εκείνη τη φορά έκαναν κάτι που είχε να συμβεί από το Σίδνεϊ. Ανέβηκαν στην πρώτη και στην τρίτη θέση του βάθρου στα 1500μ. όπως είχαν κάνει οι Ντομένικο Φιοραβάντι και Ντάβιντε Ρούμολο στα 200μ. πρόσθιο. Ανάμεσα σε Παλτρινιέρι και Ντέτι είχε μπει ο Κόνορ Τζάγκερ. Στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης είναι αμφίβολο αν θα μπορέσει να μπει κάποιος ανάμεσά τους. Οι Αμερικανοί συνήθως δεν παρουσιάζονται δυνατοί την πρώτη χρονιά μετά από Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ ο Γιανγκ παραμένει ένα ερωτηματικό αυτή την ώρα για τα 800μ. και 1500μ. ελεύθερο.
Ο Παλτρινιέρι και ο Ντέτι ήταν από τους πρωταγωνιστές του μίτινγκ του Μιλάνου που έγινε το σαββατοκύριακο και οι δυο τους θα πηγαίνουν χεριά-χεριά μέχρι τη Βουδαπέστη. Αυτό που μένει να δούμε είναι αν εκεί θα κρατήσουν για τον εαυτό τους τις δύο πρώτες θέσεις του βάθρου.