ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ιταλικός θρίαμβος στη Βουέλτα

Ο Ιταλός Φάμπιο Άρου ήταν ο μεγάλος νικητής του Γύρου της Ισπανίας, ενώ ο Τζον Ντέγκενκολμπ λύτρωσε την ομάδα του περνώντας πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στο τελευταίο ετάπ.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στα 25 του χρόνια ο Φάμπιο Άρου κατέκτησε για πρώτη φορά τη νίκη σε Γκραν Τουρ μετά από μία συναρπαστική μάχη με τον Τομ Ντιμουλάν που κορυφώθηκε την τρίτη εβδομάδα της διοργάνωσης. Στη χθεσινή τελευταία διαδρομή ο ποδηλάτης της Αστάνα τερμάτισε με ασφάλεια στην 71η θέση και μπήκε στη Μαδρίτη φορώντας την κόκκινη φανέλα. Ο Άρου είναι ο πρώτος Ιταλός νικητής της Βουέλτα μετά τον Βιτσέντζο Νίμπαλι το 2010. Ο νεαρός αθλητής ευελπιστεί αυτή η νίκη να αποτελέσει έναυσμα για ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες όπως ακριβώς συνέβη με τον «Καρχαρία» που μετά τον Γύρο της Ισπανίας κέρδισε στην Ιταλία το 2013 και στη Γαλλία το 2014.
«Έγινε πραγματικότητα ένα όνειρο που είχα από μικρό παιδί», είπε ο Άρου λίγο πριν ανεβεί στο βάθρο για να τυλιχτεί πρώτα με τη σημαία της Σαρδινίας και μετά με της πατρίδας του. «Είμαι πολύ συγκινημένος και πολύ υπερήφανος. Θέλω να ευχαριστήσω τους συναθλητές μου. Πάντα πίστευαν σε εμένα. Αφιερώνω τη νίκη σε αυτούς και στην οικογένειά μου.
Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης ολοκλήρωσε ο Χοακίμ Ροντρίγκεζ. Ο Ισπανός αθλητής της Κατούσα ανέβηκε ξανά στο βάθρο της Βουέλτα μετά το 2012. Ο Ράφαλ Μάικα ανταπέδωσε την εμπιστοσύνη της Τίνκοφ Σάξο που τον έχρισε αρχηγό και τερμάτισε τρίτος στη γενική.
Στο εικοστό πρώτο ετάπ μήκους 98,8χλμ. νικητής αναδείχθηκε ο Τζον Ντέγκενκολμπ. Ο 26χρονος Γερμανός άνοιξε νωρίς το σπριντ αλλά είχε τα πόδια για να περάσει πρώτος τη γραμμή του τερματισμού και πλέον σκέφτεται με περισσότερη αυτοπεποίθηση τη συμμετοχή του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ήταν το ιδανικό φινάλε για την Τζάιαντ Άλπεσιν μετά το απογοητευτικό εικοστό ετάπ στο οποίο ο Τομ Ντιμουλάν έχασε την κόκκινη φανέλα. Η ομάδα ολοκλήρωσε τη Βουέλτα σημειώνοντας τρεις νίκες. Πίσω από τον Ντέγκενκολμπ τερμάτισε ο Ντάνι Βαν Πόπελ και Τζέμπι Ντρούκερ.