Ήττα για τη Σάκκαρη, αποκλεισμός και για τη Σβιότεκ

Η σεζόν της σκληρής επιφάνειας έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα σκληρή με φαβορί που δείχνουν αποσυντονισμένα μετά τη διακοπή.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Μαρία Σάκκαρη αντιμετώπισε την περσινή φιναλίστ του τουρνουά του Τορόντο Καρολίνα Πλίσκοβα και μετά από αναμέτρηση 2,5 ωρών, η Τσέχα πήρε τη νίκη με 2-1 (6-1, 6-7, 6-3). Η Πλίσκοβα είχε την ευκαιρία να κερδίσει τον αγώνα 2-0 καθώς προηγήθηκε 5-4 στο δεύτερο σετ (έχοντας κερδίσει το πρώτο 6-1), όμως η Σάκκαρη έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε κερδίζοντας το σετ 7-6. Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σχεδόν όπως το πρώτο, με την Πλίσκοβα να προηγείται 5-1… Η Σάκκαρη προσπάθησε να κρατηθεί στον αγώνα, μείωσε σε 5-3, αλλά τελικά έχασε το σετ 6-3 και μαζί τον αγώνα. Η Πλίσκοβα θα συνεχίσει κόντρα στην Κίνγουεν Ζενγκ (Νο51) που άφησε εκτός την Μπιάνκα Αντρεέσκου με 2-1 (7-5, 5-7, 6-2).

Μεγάλη νίκη σημείωσε το Νο24 της παγκόσμιας κατάταξης Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια που νίκησε 2-1 (6-4, 3-6, 7-5) το Νο1, Ίγκα Σβιότεκ και την άφησε εκτός. Η Βραζιλιάνα βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση έχοντας φτάσει τις 15 νίκες το τελευταίο δίμηνο και στα προημιτελικά θα παίξει κόντρα στην Μπελίντα Μπέντσιτς που νίκησε εύκολα 2-0 (6-1, 6-3) την Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα.

Τα υπόλοιπα ζευγάρια των προημιτελικών είναι Τζέσικα Πεγκούλα (ΗΠΑ , Νο7) – Γιούλια Πουτίντσεβα (Καζακστάν, Νο46) και Κόκο Γκοφ (ΗΠΑ, Νο11) – Σιμόνα Χάλεπ (Ρουμανία, Νο15).