ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ήττα για την Εθνική από το Λουξεμβούργο

Μετά τη χθεσινή νίκη, η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών, ηττήθηκε από το Λουξεμβούργο 22-19 στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικου δεν ήταν το ίδιο καλή με χθες και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς μας έχασαν την συγκέντρωση τους με αποτέλεσμα το Λουξεμβούργο να ξεφύγει στο σκορ και να κερδίσει. Συγκεκριμένα το παιχνίδι κρίθηκε στο διάστημα 38-47, όταν το 14-15 έγινε 20-15 με σερί 6-0 για τους γηπεδούχους.
Η Εθνική μείωσε 20-18 στο 55’, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή με το Λουξεμβούργο να «κλειδώνει» την νίκη με δύο τέρματα για το 22-18, πριν η Ελλάδα σκοράρει για το τελικό 22-19.
Δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Τσιλιμπάρης, Τσίλης (άρρωστος), Μπάγιος (διάστρεμμα), ενώ ο Νικολαϊδης έπαιξε λίγο στο δεύτερο ημίχρονο. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Λοίζος, ενώ στο τελευταίο 15λεπτο αγωνίστηκε ο Μπουκοβίνας.
Η Εθνική επιστρέφει το βράδυ στην Αθήνα, όπου στις 3 Ιανουαρίου θα ξεκινήσει το δεύτερο στάδιο της προετοιμασίας της, το οποίο μεταξύ άλλων περιλαμβάνει δύο φιλικά με την Τουρκία στην Αθήνα 5 και 6 Ιανουαρίου 2017.
Ελλάδα (Νίκος Γραμματικός) Αραμπατζής 2, Ζαμπούνης 4, Παπαδιονυσίου 3, Μάλλιος 2, Κανδύλας 2, Μυλωνάς 4, Χερουβείμ 1, Κρητικός, Μπουκοβίνας, Μωραϊτης, Νικολαϊδης, Αραπακόπουλος, Λοίζος, Μπάγιος, Τσίλης, Τσιλιμπάρης.