Ήττα για τον Ολυμπιακό στα πέναλτι

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί των 19 νικών του πρωταθλητή Ευρώπης επί του κυπελλούχου στο σούπερ καπ υδατοσφαίρισης ανδρών χάνοντας πριν από λίγο στα πέναλτι από την ουγγρική Φερεντσβάρος στη Βουδαπέστη.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η Φερεντσβάρος άνοιξε το σκορ με τον Γιούνγκερ ο Ολυμπιακός με γκολ των Νικολαΐδη, Δερβίση και Μυλωνάκη έκανε ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά 3-1 στο 3:53 της δεύτερης περιόδου για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 4-2.
Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι δέχθηκαν σερί 3-0 από τη Φερεντσβάρος κατάφεραν όμως με τον Μουρίκη να ισοφαρίσουν (5-5) για να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος στο 5-6 υπέρ των Ούγγρων με γκολ του Βάργκα.
Μίτροβιτς και Γιάνσικ έκαναν το 5-7 στην τελευταία περίοδο όμως Νικολαΐδης και Γενηδουνιάς απάντησαν για να στείλουν τον αγώνα στην παράταση με τελικό σκορ 7-7.
Στα πέναλτι Ομπράντοβιτς και Φουντούλης ήταν οι μοιραίοι καθώς αστόχησαν σε αντίθεση με τους Ούγγρους που ευστόχησαν σε όλα τους τα πέναλτι για να διαμορφωθεί το τελικό 9-11 με τη Φερεντσβάρος να κερδίζει το πρώτο της σούπερ καπ από το 1983 και να μπαίνει τέλος στο σερί των 19 συνεχόμενων επικρατήσεων των πρωταθλητών Ευρώπης επί των κυπελλούχων.
Οκτάλεπτα 1-1, 3-1, 1-4, 2-1 πέναλτι 2-4
Ολυμπιακός (Βλάχος) Μυλωνάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Νικολαΐδης 2, Δερβίσης 3, Μουρίκης 1.
Φερεντσβάρος (Βάργκα) Καλάι 2, Βάμος 1, Γιούνγκερ 2, Βάργκα 4, Μίτροβιτς 2.