Ήττα με 3-1 για τον ΠΑΟΚ στην Άγκυρα για το τσάμπιονς λιγκ

Δεύτερο ματς, δεύτερη ήττα για τον ΠΑΟΚ στον Β’ όμιλο του τσάμπιονς λιγκ με τον Δικέφαλο να χάνει με 3-1 από την Χάλκμπανκ στην Άγκυρα και πλέον το όνειρο της καλής πορείας στη διοργάνωση αρχίζει να ξεθωριάζει.

Στον «κάτι σαν τελικό», όπως χαρακτηρίσαμε το ματς στη χθεσινή μας αναφορά, ο ΠΑΟΚ έκανε μια εμφάνιση από την οποία δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από μια τιμητική ήττα, κόντρα σε μια ομάδα που έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο.
Έχοντας μόλις τρία μπλοκ (όλα ο Τακουρίδης), υποδοχή που δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή κι ένας Βαλκίερς κακό (τόσο στις τροχιές όσο και στην τακτική), ο ΠΑΟΚ που έπαιζε με διαγώνιο τον Γκιόν, από τη μια μπορεί να είναι σχετικά ικανοποιημένος από το πώς στάθηκε στο γήπεδο, από την άλλη όμως πρέπει να χτυπάει και το κεφάλι του στον τοίχο γιατί έφυγε από την Άγκυρα με άδεια χέρια.
Κι επιστρέφοντας στη βάση του ο Ρίτσι κι οι διοικούντες θα πρέπει να ξεκαθαρίσουν τι θα κάνουν με διαγώνιο και τι θα κάνουν με κεντρικό)
Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ άσχημα στο πρώτο σετ (8-4, 16-9), αλλά όταν άρχισε να παίζει μείωσε σε 21-19 και παρόλο που το έχασε και στην αρχή του β’ βρέθηκε να χάνει με 3-0, ήταν πολύ καλύτερη και αφού ισοφάρισε 5-5 με μπροστάρη τον Γκιόν που έκανε τρομερή δουλειά στο σερβίς προηγήθηκε με 7-10 και έφτασε στο 18-21.
Η Χάλκ με μπλοκ στον Κουμεντάκη έφτασε σε σετ μπολ (24-23( και προς στιγμήν πανηγύρισε με τους διαιτητές να δίνουν άουτ την επίθεση του Γκιόν, όμως το βίντεο δικαίωσε τον ΠΑΟΚ (24-24) και δύο άουτ των Τούρκων έφεραν το 1-1.
Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-6 κι ενώ εκεί έπρεπε να σκοτώσει τον αντίπαλο δεν το έκανε, το σκορ πήγε στο 9-7 και στο 14-11 είχαμε μια ανεξήγητη απόφαση των διαιτητών. Η επίθεση του Κουμεντάκη όπως φάνηκε στο βίντεο βρήκε στο μπλοκ, όμως πρώτος και δεύτερος είπαν «άουτ» κι ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε με το σκορ να φεύγει στο 17-12, ενώ το 18-13 έγινε με κόκκινη κάρτα στον Ρίτσι (2η κίτρινη καθυστέρησης).
Στο δ’ σετ και πάλι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς με 2-5, αλλά η κακή του υποδοχή έφερε τους Τούρκους στο 10-8 και στο 18-14 με τον Δικέφαλο να κάνει την τελευταία προσπάθεια στο 21-18, που έγινε 21-20 με άουτ του Πέτριτς. Ο Κόβαρς πήρε τάιμ άουτ, ο Βαλκίερς έχασε το σερβίς και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.
Τα σετ: 25-21, 24-26, 25-20, 25-22
Χάλκμπανκ (Κόβατς) Πέτριτς 17 (14/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 11% υπ. –% άριστες), Σούμπασι 15 (13/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ. 63% υπ. – 41% άριστες), Μπατούρ 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Γκιουνές 7 (3/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιερεθουέλο 6 (2/3 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ερνάντεθ 20 (18/33 επ., 2 άσοι), Γεσιλμπουρτνάκ –λ (54% υπ. – 36% άριστες) / Ντεμίρτσιλερ-λ, Ραμαζάνογλου 1 (1 άσο), Τσαμ, Λοχ, Τσερνοκόζεφ.
ΠΑΟΚ (Ρίτσι) Κουμεντάκης 14 (13/32 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 25% άριστες), Τακουρίδης 10 (5/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Βαλκίερς 2 (2/3 επ.), Σαφράνοβιτς 16 (14/24 επ., 2 άσοι. 57% υπ. – 43% άριστες), Γκιόν 11 (8/23 επ., 3 άσοι), Παπαδημητρίου –λ (43% υπ. – 43% άριστες) / Κωνσταντινίδης –λ, Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 1 (1/1 επ.).