Ήττα της Εθνικής νέων στο ευρωπαϊκό

Στο ντέρμπι του 4ου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων γυναικών στο Φούντσαλ της Πορτογαλίας, η Ελλάδα ηττήθηκε 11-7 από τη Ρωσία και θα κληθεί να αγωνιστεί στους αγώνες χιαστί για να πάρει θέση στα προημιτελικά.

Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να θέσει την ομάδα του Στέφανου Λέανδρου εκτός διεκδίκησης της νίκης και της πρώτης θέσης του ομίλου που οδηγούσε απευθείας στα προημιτελικά. Η Εθνική βρέθηκε να χάνει στο πρώτο οκτάλεπτο 5-1 και στο ημίχρονο 6-1. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στα έξι γκολ, με τις Ρωσίδες να προηγούνται στο 6:42 του τρίτου οκταλέπτου 7-1. Κάπου εκεί οι Ελληνίδες παίκτριες αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 4-0 κατάφεραν να μειώσουν στο 7-5 και να κλείσει με αυτό το σκορ η τρίτη περίοδος.
Τελικά, η πολυπόθητη ανατροπή δεν πραγματοποιήθηκε, καθώς στο τελευταίο οκτάλεπτο οι Ρωσίδες συνήλθαν και με πρωταγωνίστρια την Αναστασία Πανφίλοβα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, υποχρεώνοντας την ελληνική ομάδα στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.
Αύριο (14:00) η Εθνική αντιμετωπίζει τη Ρουμανία για την τρίτη αγωνιστική.
Οκτάλεπτα 1-5, 0-1, 4-1, 2-4
Ελλάδα (Στέφανος Λέανδρος) Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 3, Ελληνιάδη 2, Δούλη, Γρηγοροπούλου, Κοντονή, Νίνου 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Κανετίδου, Λούδη, Παπαναστασίου, Αντωνιάδη, Αρχοντάκη.
Ρωσία Κεμπφ 1, Ζαπλατίνα 4, Ντιατσένκο 1, Πόποβα 1, Γκαλιμζιάνοβα 1, Τολκούνοβα 1, Πανφίλοβα 2.