Αποστολή Γκουανγκτζού 2019: Ήττα της Εθνικής, παίζει για την 7η θέση

Για την 7η θέση του παγκόσμιου πρωταθλήματος που θα είναι η χειρότερή της κατάταξη από το 1998 στο Περθ είχε ολοκληρώσει στην 8η θέση.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ηττήθηκε από την Αυστραλία 9-8 και θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία που νωρίτερα έχασε 17-16 στα πέναλtι από τη Σερβία, για την 7η θέση.

H αναμέτρηση με την Αυστραλία ήταν ντέρμπι από την αρχή. Ο Μουρίκης άνοιξε το σκορ και οι Αυστραλοί απάντησαν με δύο γκολ του Γιάνγκερ για να ολοκληρωθεί το πρώτο οκτάλεπτο στο 3-2 με τον Καπότση και τον Έντουαρντς να σκοράρουν και αυτοί.
Η απόλυτη ισορροπία ήρθε με το ημίχρονο με τους Έλληνες διεθνείς να ισοφαρίζουν το 5-3, σε 5-5 με δυο γκολ του Κολόμβου.
Η Εθνική κατάφερε να περάσει μπροστά στο 6:58 του τρίτου οκταλέπτου με τον Καπότση (6-5) και με τον Αργυρόπουλο Κανακάκη να κάνει το 7-5 στο 5:35. Οι Αυστραλοί γύρισαν το παιχνίδι όμως, ισοφάρισαν σε 8-8 και στην 4η περίοδο με γκολ του Κάμπελ στο 4:29 έκαναν το 9-8 και πήραν τη νίκη.

Στον αγώνα δεν αγωνίστηκε ο Άγγελος Βλαχόπουλος ο οποίος υπέστη κάταγμα στο δεξί πλευρό και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου ένα μήνα. Η άτυχη στιγμή για τον διεθνή παίκτη ήρθε στο νικηφόρο παιχνίδι με τις ΗΠΑ, όμως προτίμησε να μην πει τίποτα, όπως αποκάλυψε ο ίδιος, αφού ερχόταν το κρίσιμο παιχνίδι με την Ιταλία. Έτσι πήρε κάποια φάρμακα για τον πόνο και έπαιξε κανονικά για να βοηθήσει την Εθνική. Μετά το παιχνίδι οι πόνοι ήταν αφόρητοι αναγκάζοντάς τον να υποβληθεί σε υπέρηχο και ακτινογραφία όπου έδειξε το κάταγμα.

Οκτάλεπτα 3-2, 2-3, 3-3, 1-0
Αυστραλία (Φάτοβιτς) Κάμπελ 2, Κέις 3. Γιάνγκερ 2, Φορντ 1, Έντουαρντς 1.
Ελλάδα (Βλάχος) Φουντούλης 1, Καπότσης 2, Αργυρόπουλος Κανακάκης 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Γούνας 1.