Ήττα της Εθνικής από την Ιταλία

Στην πρεμιέρα του τετραθνούς τουρνουά στο Κούνεο, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ηττήθηκε από την Ιταλία 11-8.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια, την οποία θα συναντήσει η Εθνική και στην πρώτη αγωνιστική του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Βουδαπέστη, κατάφερε να επικρατήσει χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο οκτάλεπτο.
Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να σκοράρουν εννέα γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο (5-4 υπέρ των Ιταλών). Ωστόσο, η Ιταλία έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο οκτάλεπτο, σημείωσε τρία αναπάντητα γκολ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 8-4. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά παρά τις προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση 11-8. Στη δεύτερη αναμέτρηση του τουρνουά, η Ουγγαρία νίκησε 15-10 τις ΗΠΑ.
Αύριο (20:00) η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία.
Οκτάλεπτα: 5-4, 3-0, 2-3, 1-1
ΙΤΑΛΙΑ (Σάντρο Καμπάνια): Ντε Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 5, Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα, Φοντέλι, Βελότο 1, Ρεντσούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι 2, Μποντέγκας 1, Μπρούνι, Ντόλτσε, Νικόσια.
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Κάκαρης 1, Καπότσης 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου, Γκιουβέτσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.