Ήττα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας

Ως παγκόσμια πρωταθλήτρια στο μαραθώνιο, η Ρόουζ Τσελίμο ήταν το μεγάλο όνομα στο σημερινό ημιμαραθώνιο της Λισαβόνας, όμως τελικά έχασε ολοκληρώνοντας στην τρίτη θέση.

Η εξαιρετική Κενυάτισα δρομέας που πλέον αγωνίζεται για το Μπαχρέιν, παραδέχθηκε ότι δεν είχε επαρκή περίοδο αποκατάστασης για να ξαναμπεί σε έναν αγώνα, όμως ο τίτλος της παγκόσμιας πρωταθλήτριας έχει ανεβάσει στα ύψη το κασέ της και δεν μπορούσε να απορρίψει την πολύ καλή πρόταση που δέχθηκε να αγωνιστεί στη Λισαβόνα. Ωστόσο με 1:09:48 έμεινε στην τρίτη θέση, με την «συμπατριώτισα της Γιούνις Τσούμπα να κερδίζει κάνοντας 1:08:48 και στη δεύτερη θέση να τερματίζει η πρώτη Κενυάτισα που έτρεξε ως… Κενυάτισα, Βισιλίν Τζεπκέσο κάνοντας 1:09:31. Στον αγώνα συμμετείχε και η πολύ καλή Πορτογαλίδα, Σάρα Μορέιρα η οποία με 1:13:29 ήταν έκτη.
Στους άνδρες νικητής ήταν ο Αιθίοπας Μπιράν Νεμπεμπό με 1:02:02 με τον Γκοϊτόμ Κιφλέ από την Ερυθραία να είναι δεύτερος με 1:02:14 και τον Αιθίοπα Ντεμέ Ταντού Αμπέτε να είναι τρίτος με 1:02:20.