Ήττες για τους Έλληνες του καμπιονάτο

Η Βερόνα του Δημήτρη Τζούριτς (μπήκε αλλαγή στο β’ σετ χωρίς να έχει πόντο) γνώρισε την συντριβή στην έδρα της Μόντενα και πλέον μπορεί να στοχεύει μόνο στην 4η θέση, ενώ η Καστελάνα του Γιώγου Τζιουμάκα (16 πόντοι με 15/42 επ., 1 μπλοκ) αν και προηγήθηκε με 0-2 έχασε με 3-2 στην έδρα της Βίμπο.

Με υποδοχή για κλάματα και παιδικό σερβίς (μόλις 1 άσο) η Βερόνα έχασε με κάτω τα χέρια από την Μόντενα, παρά τα κακά ποσοστά των γηπεδούχων στην επίθεση (8/23 Ενγκαπέ, 8/20 Ούρναουτ) που είχαν ως παίκτη αποκάλυψη τον 21χρονο Αρτζέντα με 12 πόντους (11/20) ενώ 12 πόντους είχε συνολικά μέχρι τώρα στα άλλα 16 ματς που είχε αγωνιστεί ως αλλαγή!
Η Καστελάνα άγγιξε την 3η της νίκη έχοντας ρομερή πίεση από το σερβίς και 64% στην επίθεση στα δύο πρώτα σετ και παρά τα 17 της λάθη έκανε το 0-2. Όταν όμως σταμάτησε να πιέζει από το σερβίς ήρθε και η κατάρρευση με την Βίμπο να φτάνει εύκολα στην ανατροπή.
Στο άλλο ντέρμπι η Τρεντίνο είχε μόνο τον Κοβάσεβιτς να παλεύει κόντρα στην Λούμπε (ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων) κι η Λούμπε που είχε 17 μπλοκ (5 ο Σοκόλοφ, 5 ο Κόβαρ, 3 Χουαντόρενα) έκανε περίπατο.
Η Περούτζια με τους Ράσελ, Ζάιτσεφ να παίζουν με πάνω από 60% στην επίθεση, έκανε ανατροπή στο πρώτο σετ (το 16-13 με 3 άσους έγινε 22-25 με σερί 6-12) και μετά κέρδισε εύκολα στην Μόντσα, ενώ ο γερό Φέι είχε και πάλι 25 πόντους στη νίκη της Πιασέντζα με 3-2 επί της Λατίνα κι αγκάλισε τα πλέι οφ.
Σε ένα ματς με 64 λάθη (34 οι γηπεδούχοι, 30 οι φιλοξενούμενοι) η Πάντοβα νίκησε στην έδρα της Σόρα, ενώ 32 λάθη έκανε η Ραβένα σε 3 σετ και παρόλο που προηγήθηκε με 21-16 στο β’ σετ έχασε με 3-0 από το Μιλάνο.