Ηττήθηκε η Βουλιαγμένη από την Κίνεφ

Την ήττα γνώρισε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, στο πλαίσιο της ευρωλίγκας στην υδατοσφαίρισητ των γυναικών, από τη γηπεδούχο Κίνεφ Κίρισι με 10-11 για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη ξεκίνησε δυναμικά κάνοντας το 5-2 όμως το ημίχρονο έληξε με 6-7 υπέρ της Κίνεφ Κίρισι. Στην τρίτη περίοδο η Κίνεφ επέκτεινε κι άλλο τη διαφορά (7-10) και παρά την μεγάλη προσπάθεια για ανατροπή από τη Βουλιαγμένη, που στην τέταρτη περίοδο μείωσε τη διαφορά στο 1 γκολ, η Κίνεφ πήρε την εντός έδρας νίκη με 10-11. Έτσι, με 6 βαθμούς εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά ενώ η Βουλιαγμένη θα στοχεύσει να πάρει αύριο τη νίκη από την Ολλανδική Λέιντεν (που έχει δύο ήττες ως τώρα) για να κλειδώσει την παρουσία της τους «8».

Οκτάλεπτα: 5-2, 1-5, 1-3, 3-1
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη 5, Νίνου 2, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου 1.
Κίνεφ Κίρισι (Αλεξάντερ Καμπάνοφ): Ζούμπκοβα 1, Προκόφιεβα 1, Σιμάνοβιτς 1, Κρίμερ 1, Μαρκότς 3, Γκλίζινα 1, Ριζίκοβα 3.