Καυτό ξεκίνημα στο παγκόσμιο

Οι δύο πρώτοι τίτλοι του παγκόσμιου πρωταθλητή δόθηκαν σήμερα Κυριακή στην αυλαία της διοργάνωσης που φιλοξενείται στη Ντόχα. Δεν έλειψαν τα απρόοπτα λόγω της ζέστης.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στις δύο το μεσημέρι και με τη θερμοκρασία να δείχνει 38 βαθμούς κελσίου ξεκίνησε στην Ντόχα το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου. Πρώτος αγώνας της ημέρας ήταν η ομαδική χρονομέτρηση γυναικών. Νικήτρια αναδείχθηκε η ολλανδική Μπόελς Ντόλμαν, με τις τέσσερις πρώτες αθλήτριες να ολοκληρώνουν τη διαδρομή των 40χλμ. σε 48:41. Η κάτοχος του τίτλου, Κάνιον Σραμ, ήταν πιο γρήγορη στο πρώτο σημείο ελέγχου αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος και έτσι τερμάτισε στη δεύτερη θέση με διαφορά 48 δευτερολέπτων. Τρίτη πέρασε τη γραμμή του τερματισμού η ομάδα Τσερβέλο (+1:56). Μετά το φινάλε του αγώνα πολλές αθλήτριες παραπονέθηκαν για τις υψηλές θερμοκρασίες υπό τις οποίες διεξήχθη η κούρσα αλλά και για την έλλειψη ιατρικού προσωπικού αφού αρκετές έπαθαν θερμοπληξία. «Δε μπορώ να εξηγήσω πόσο βασανιστικό ήταν να τρέχεις 40χλμ. μέσα στην έρημο. Λες και έκανες ποδήλατο μέσα σε σάουνα», είπε η Ροξάν Νίτμαν που κατέλαβε την όγδοη θέση με την ομάδα της Ράμπο-Λιβ. Η ομάδα έμεινε πίσω όταν η Ανούσκα Κόστερ σε ένα εύκολο κομμάτι της διαδρομής έχασε τον έλεγχο του ποδηλάτου και έπεσε άσχημα επάνω στα κιγκλιδώματα. Η 23χρονη αθλήτρια προσπάθησε δύο φορές να ανεβεί στο ποδήλατο αλλά τρέκλιζε και έδειχνε αποπροσανολισμένη, κάτι που αποδόθηκε στην υψηλή θερμοκρασία. Τελικά κατάφερε να συνεχίσει και να ολοκληρώσει τον αγώνα. Στην ομαδική χρονομέτρηση των ανδρών φαβορί για τη νίκη ήταν η περσινή πρωταθλήτρια Μπι Εμ Σι. Ωστόσο η Έτιξ-κουικστεπ με τον Τόνι Μάρτιν, τον Μάρσελ Κίτελ και τον Νίκι Τέρπστρα να αποτελούν τρία από τα μέλη του εξαμελούς ρόστερ έφτασε στη νίκη για τρίτη φορά στην ιστορία της. Η Έτιξ-κουικστεπ κάλυψε τα 40χλμ. της διαδρομής σε 42:32 και ακολούθησε η Μπι Εμ Σι με διαφορά 11 δευτερολέπτων. Τρίτη τερμάτισε η Ορίκα (+00:37). Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικής χρονομέτρησης διεξαγόταν από το 1962 έως το 1994 μόνο με εθνικές ομάδες. Το 2012 αποφασίστηκε πως στο συγκεκριμένο αγώνισμα θα τρέχουν επαγγελματικές ομάδες σε αντίθεση με τα υπόλοιπα αγωνίσματα του πρωταθλήματος στα οποία οι αθλητές εκπροσωπούν τις χώρες του.