Και τώρα το χάλκινο μετάλλιο για την Εθνική

To τρίτο χάλκινο μετάλλιο στην ιστορία της σε παγκόσμια πρωταθλήματα θα διεκδικήσει η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, καθώς πριν από λίγο ηττήθηκε στον ημιτελικό από την Ουγγαρία 7-4.

του Θανάση Νικολάου
[email protected] follow me @ThanNikolaou

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική, καθώς ο Κώστας Γεννηδουνιάς σκόραρε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου. Οι Ούγγροι όμως απάντησαν με δύο γκολ για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο στο 1-2.
Η Εθνική συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Γεμάτες επιθέσεις και μπλοκάρισμα όλων των διαδρόμων με καλά μαρκαρίσματα, μην αφήνοντας τους Ούγγρους να βγουν στις αντεπιθέσεις αναγκαζοντας τους σε σουτ από τα πέντε μέτρα. Με σερίν 3-1, η Εθνική πέρασε μπροστά 3-1, όμως με… καραμπόλα δοκάρι – πλάτη τερματοφύλακα, ο Μίκλος Γκορ Νάγκι ισοφάρισε και πέντε δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Χαράι, η Ουγγαρία σημείωσε γκολ από τον φουνταριστό για να κάνει το 4-5.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική κόλλησε στην επίθεση. Ενώ στην άμυνα συνέχισε το ίδιο καλά μην αφήνοντας τους Ούγγρους να κάνουν το παινχίδι τους, στην επίθεση υπήρχε μεγάλη δυστοκία, αφού έμεινε χωρίς γκολ από το 3:42 της δεύτερης περιόδου όταν ο Γεννηδουνιάς είχε κάνει το 4-3. Κατάφερε να ξαναβάλει γκολ δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη για το τελικό 7-5.
Η Εθνική ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 5/27 σουτ και η Ουγγαρία τον τερματοφύλακα Βίκτορ Νάγκι κορυφαίο παίκτη με 12/17!
Η ελληνική ομάδα περιμένει τον χαμένο από τον ημιτελικό Σερβία – Κροατία που ακολουθεί για τον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου.
Οκτάλεπτα 1-2, 3-3, 0-1, 1-1
Ελλάδα (Βλάχος) Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 2.
Ουγγαρία (Μαρς) Έρντελι 1, Χοσνιάνσκι 2, Βάμος 2, Γκορ Νάγκι 1, Χαράι 1.