ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Καλές εμφανίσεις για Σγουρόπουλο – Γκιώνη

Η Γκρενζάου του Γιάννη Σγουρόπουλου ολοκλήρωσε σήμερα τους αγώνες της στον 1o γύρο της μπουντεσλίγκα για τη σεζόν 2020-2021.

Είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι σε ομάδα της πρώτης 4άδας, τη Σβάλμπε Μπεργκνέουσταντ και τελικά γνώρισε την ήττα με 3-0. Το κακό για την Γκρενζάου είναι ότι δεν σημελιωσε νίκη στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος, μένει στον βυθό της βαθμολογίας χωρίς πόντο κι έχει ν’ ανέβει «βουνό» στη συνέχεια προκειμένου να κυνηγήσει την αποφυγή των δύο τελευταίων θέσεων και την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία. Ο τρις πρωταθλητής Ευρώπης της επιτραπέζιας αντισφαίρισης στις νεαρές ηλικίες πάντως, επιβεβαίωσε ότι είναι σε καλή κατάσταση και «άγγιξε» την έκπληξη κόντρα στον Στέφαν Φέγκερλ, έναν πρωταθλητή Ευρώπης σε τρία αγωνίσματα. Ο Σγουρόπουλος τοποθετήθηκε πάλι ως πρώτος παίκτης και στο 2ο στη σειρά ματς αντιμετώπισε τον Αυστριακό Φέγκερλ. Έχασε τα δύο πρώτα σετ και αντέδρασε πετυχημένα φτάνοντας στην ισοφάριση. Το παιχνίδι πήγε στο καθοριστικό 5ο σετ και ο Ελευσίνιος άσος έχασε 3-2 στα …σημεία. Η εξέλιξη 6-11, 9-11, 12-10, 11-7 και 8-11.

Στο μεταξύ, η Σαϊτάμα έδωσε σήμερα τον 8ο αγώνα της για την επαγγελματική λίγκα της Ιαπωνίας. Σε ουδέτερο γυμναστήριο, στην ομώνυμη πόλη, έχασε 3-2 από την Οκαγιάμα κι έτσι ο Γκιώνης δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος, που είναι παρών. Ο κορυφαίος πρεσβευτής της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης έδωσε ένα ματς και κάμφθηκε από τον Μασάκι Γιοσίντα με 3-0 σετ. Προηγήθηκε 8-3 στο 1ο σετ και δέχτηκε την ανατροπή, στη συνέχεια έπεσε η απόδοσή του, αντίθετα βελτιώθηκε κι άλλο ο Ιάπωνας, που έτσι κι αλλιώς, είναι πολύ καλός με άμυνα, ενώ γνωρίζει το παιχνίδι του πρωταθλητή μας, καθώς ήταν παλιότερα συμπαίκτες στην Μπογκόρια.