Κάλι 2022, παγκόσμιο Κ20: Η Κύπρος των στιβικών θαυμάτων

Μικρή αλλά… θαυματουργή η αποστολή της Κύπρου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20, εντυπωσιάζει μέχρι στιγμής στο παγκόσμιο του Κάλι.

Τα στατιστικά μιλάνε από μόνα τους. Η αποστολή της Κύπρου είναι επταμελής και μέχρι στιγμής έχουμε και λέμε:

– έχουν αγωνιστεί οι έξι
– έχουν προκριθεί σε τελικό οι τέσσερις
– από τους τέσσερις που προκρίθηκαν σε τελικό, έχει αγωνιστεί ένας μέχρι στιγμής και κατάκτησε μετάλλιο
– οι υπόλοιποι τρεις που προκρίθηκαν σε τελικό, το έκαναν έχοντας οι δύο την 3η καλύτερη επίδοση των προκριματικών και η μια την 5η
– από τα δύο μέλη που δεν προκρίθηκαν το ένα έμεινε 13ο, για λίγα εκατοστά εκτός τελικού
– από τα επτά μέλη της αποστολής τα τέσσερα είναι Κ18

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Κ18 το 2022 και χρυσός στην παγκόσμια γυμνασιάδα Ιωσήφ Κεσίδης, κάνοντας 3 φορές ατομικό ρεκόρ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφυροβολία με βολή στα 76.32μ. Είναι γεννημένος τον Αύγουστο του 2005 και στο Κάλι πήγε έχοντας ατομικό ρεκόρ 73.80μ. Τη σεζόν την ξεκίνησε με 69.07μ!

Ο Γρηγόρης Νικολάου πέρσι στο Ναϊρόμπι ήταν 6ος στον τελικό του τριπλούν κάνοντας ατομικό ρεκόρ (15.74μ). Με αυτήν την επίδοση πήγε στο Κάλι και προκρίθηκε στον τελικό κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 15.84μ (+1,3) σημειώνοντας την 3η καλύτερη επίδοση των προκριματικών. Ο τελικός διεξάγεται τα ξημερώματα του Σαββάτου (00:55).

Ο 18χρονος Λευτέρης Κοντονικόλας στον ακοντισμό, δεν έκανε ατομικό ρεκόρ για να προκριθεί στον τελικό. Έχει 76.39μ και το 71.20μ ήταν αρκετό για να τον περάσει στον τελικό με την 3η καλύτερη επίδοση. Αγωνίζεται τα ξημερώματα του Σαββάτου (03:00) έχοντας την 4η καλύτερη επίδοση μεταξύ των φιναλίστ και μπορεί να ανεβεί στο βάθρο.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ18 του 2022 στη σφυροβολία Βαλεντίνα Σάββα, με την τρίτη καλύτερη επίδοση της καριέρα της (61.43μ) πέρασε στον τελικό και αυτή στον τελικό (με την 5η επίδοση). Πέρσι στο Ναϊρόμπι ως 16χρονη, αλλά με πολλές απουσίες, έριξε 62.18μ και κατέλαβε την 5η θέση. Έχει ατομικό ρεκόρ 62.70μ που είναι η 5η καλύτερη επίδοση μεταξύ των φιναλίστ του τελικού που θα διεξαχθεί σήμερα στις 23:11.

Η 16χρονη Αιμιλία Κολοκοτρώνη ήταν η άτυχη της κυπριακής αποστολής, καθώς με βολή στα 58.90μ έμεινε εκτός τελικού στη σφυροβολία για 9 εκατοστά καθώς η 12η (Λέιντι Βιαμόντε – Κούβα) έριηε 58.99μ. Η Κολοκοτρώνη που ήταν τρίτη στο φετινό ευρωπαϊκό Κ18, έχει ατομικό 61.21μ.

Η 18χρονη Στυλιάννα Ιωαννίδου που ήταν τρίτη πέρσι στο Ναϊρόμπι στο αγώνισμα του ύψους, στο Κάλι δεν τα κατάφερε να περάσει στον τελικό. Με ατομικό 1.87μ (από πέρσι στο Ναϊρόμπι) έμεινε στο 1.72μ για να ολοκληρώσει τον προκριματικό στην 18η θέση.

Ο Ιωσήφ Παπάς είναι ο μοναδικός από την κυπριακή αποστολή που ακόμα δεν έχει αγωνιστεί. Θα ρίξει σήμερα (17:25) στο πρώτο γκρουπ της δισκοβολίας και με ατομικό ρεκόρ 57.13μ θα προσπαθήσει να κάνει την υπέρβαση (60.50μ το όριο).