Κάλι 2022, παγκόσμιο Κ20: Καλή αρχή για την Ελλάδα

Η πρώτη μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων στο Κάλι ήταν καλή για την ελληνική αποστολή και θα μπορούσε να είναι και ακόμη καλύτερη.

Στο μοναδικό τελικό της πρώτης ημέρας με ελληνική παρουσία είχαμε την εξαιρετική εμφάνιση από τη Μαρία Κάσσου στα 3.000μ, η οποία ολοκλήρωσε στην 8η θέση και πέτυχε μία από τις πολύ σπάνιες ελληνικές διεθνείς διακρίσεις σε αγώνισμα ημιαντοχής-αντοχής. Σπουδαία ομολογουμένως εμφάνιση από την αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ που με 9:35.90 πέρασε 8η τη γραμμή του τερματισμού, ενώ ταυτόχρονα ήταν και τρίτη μεταξύ των Ευρωπαίων αθλητριών. Μπράβο της.

Ο Νίκος Σταματονικολός ταξίδεψε στο Κάλι της Κολομβίας με την 23η καλύτερη επίδοση από τους 30 συνολικά συμμετέχοντες και χρειαζόταν να ξεπεράσει τον εαυτό του για να πάρει την πρόκριση στον τελικό. Τελικά έκανε την απόλυτη υπέρβαση και με 7.62μ (-0,1) στην δεύτερή του προσπάθεια βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ (είχε 7.56μ) και προκρίθηκε 9ος. Έτσι θα είναι παρών στον τελικό που θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης (00:16) διεκδικώντας μια θέση στην οκτάδα, το δικαίωμα στα έξι άλματα και… βλέπουμε. Στο ίδιο ακριβώς σκάμμα πριν από επτά χρόνια, έκανε παγκόσμια πρεμιέρα ο Μίλτος Τεντόγλου στο παγκόσμιο των παίδων. O 18χρονος τότε Τεντόγλου με 7.66μ ολοκλήρωσε 5ος στον τελικό υπό το βλέμμα του Ρόμπερτ Εμιγιάν που προέβλεψε την εξέλιξη του. Ο θρύλος της Αρμενίας είναι και πάλι παρών στο Κάλι, θα δει και πάλι στον τελικό έναν Έλληνα, γιατί όχι στην πρώτη εξάδα…

Στη δισκοβολία των νεανίδων, η Αρετή Φιλιππίδου επιβεβαίωσε τις προσδοκίες και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση των προκριματικών. H Ελληνίδα πρωταθλήτρια που ήταν 5η πέρσι στο Ναϊρόμπι έριξε στην πρώτη της βολή 52.38μ, μόλις δύο εκατοστά κάτω από το όριο (52.40μ) το οποίο στα προκριματικά έπιασε μόνο η Σουηδέζα Έμα Σράλα με βολή στα 54.51μ. Στον τελικό που θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης (01:14) έχει καλές πιθανότητες να βρεθεί στο βάθρο.

Πέρσι στο Κάλι, η 15χρονη τότε Ηλιάννα Τριανταφύλλου είχε ακυρωθεί στον τελικό (δεν είχε γίνει προκριματικός) του επί κοντώ ξεσπώντας σε κλάματα. Φέτος πήρε την προσωπική ρεβάνς και με την τρίτη προσπάθεια στο 4.05μ ή θα αποχαιρετούσε τον τελικό ή θα περνούσε ως 13η. Τελικά, το 13 δεν ήταν γρουσούζικο και με πετυχημένη την 3η προσπάθεια πήρε το εισιτήριο στον τελικό. Σε αντίθεση με την Τριανταφύλλου δεν τα κατάφερε η Αναστασία Ρέτσα που έμεινε στο 3.95μ.

Την κούρσα της ζωής του έκανε στα προκριματικά των 110μ εμποδίων ο Χρήστος Ρούμτσιος. Έχοντας ατομικό ρεκόρ 13.98, έτρεξε στα προκριματικά 13.82 (+1,6) κάνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ, ολοκλήρωσε 2ος στην 3η προκριματική σειρά και πήρε την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά. Συνολικά κατετάγει 15ος και στον ημιτελικό της Τετάρτης (00:10) όλα γίνονται.

Μεγάλη ευκαιρία για πρόκριση στον τελικό της σφαιροβολίας χάθηκε καθώς ο προκριματικός έμεινε χαμηλά. Αναστασία Ντραγκομίροβα έμεινε ανεξήγητα πολύ χαμηλά για τα μέτρα της ρίχνοντας 13.60μ, επίδοση που δεν την αντιπροσωπεύει καθώς έχει ατομικό ρεκόρ 15.69μ και φετινό 15.28μ. Συνολικά κατετάγη 18η. Η Ανδρεάδη κατέλαβε την 17η θέση με 14.21μ κοντά στο ατομικό της ρεκόρ με 14.78μ, επίδοση όμως που δεν ήταν αρκετή. Ο τελικός έκλεισε στο 14.63μ, μια επίδοση που άνοιξε την πόρτα της πρόκρισης και στις δύο Ελληνίδες αλλά…

Άτυχη ήταν η Βασιλική Καλλιμογιάννη στον προκριματικό των 3000μ στιπλ αφού γλίστρησε στο πρώτο εμπόδιο τησ λίμνης και έπεσε μέσα στη λίμνη. Η πτώση της αυτή της στέρησε έναν καλύτερο χρόνο με αποτέλεσμα να περιοριστεί στο 10:58.34 καταλαμβάνοντας την 19η θέση. Ο τελικός έκλεισε στο 10:37.77, επίδοση που την είχε στα πόδια της. Φέτος έχει τρέξει σε 10:34.13 και το ατομικό της ρεκόρ είναι 10:31.72.

Η τελευταία ελληνική συμμετοχή της 1ης μέρας, ήταν αυτή του Φάνη Μαυροδόντη στη σφαιροβολία των εφήβων. Ο Έλληνας πρωταθλητής, μιμήθηκε την Ντραγκομίροβα και έμεινε μακριά από τα μέτρα του (18.47μ) που θα του έδιναν μια θέση στον τελικό (η 12αδα έκλεισε στο 18.37μ). Ο Μαυροδόντης έριξε 15.16μ – 15.12μ – 16.50μ και περιορίστηκε στην 25η θέση.