Κάλι 2022, παγκόσμιο Κ20: LIVEFEED, 6η μέρα

Με τρεις ελληνικές συμμετοχές σε ισάριθμους τελικούς ολοκληρώνεται σήμερα το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 και το Sportsfeed συνεχίζει με διαρκή ροή να ενημερώνει για όλα όσα συμβαίνουν στο Κάλι.

Πρώτη δύναμη οι ΗΠΑ

Χάρη στις δύο σκυταλοδρομίες οι Αμερικανοί κατάφεραν να βρεθούν στην κορυφή του πίνακα των μεταλλίων κερδίζοντας επτά χρυσά έναντι έξι της Τζαμάικας και της Αιθιοπίας, ενώ στο σύνολο οι ΗΠΑ είχαν 15 μετάλλια (7-4-4) με την Τζαμάικα να έχει 16 (6-7-3).

01:43

07-08-2022

Νταμπλ στα 4Χ400μ

Μετά τα 4Χ400μ των νεανίδων, οι Αμερικανοί κέρδισαν και τη μεγάλη σκυτάλη των ανδρών

01:35

07-08-2022

ΗΠΑ στην 4Χ400μ νεανίδων

Οι Αμερικανίδες δεν είχαν πρόβλημα να κερδίσουν στη σκυταλοδρομία 4Χ400μ τερματίζοντας σε 3:28.06. Μάχη έδωσαν Τζαμάικα (3:31.59) και Βρετανία (3:31.86) ενώ παραλίγο να κάνει την έκπληξη η Εσθονία που με έκανε ωστόσο εθνικό ρεκόρ με 3:33.15.

01:28

07-08-2022

Η Μπρους νικήτρια στο ύψος

Η Εσθονή Κάρμεν Μπρους με 1.95μ κατάκτησε τον παγκόσμιο τίτλο στο ύψος των νεανίδων αφήνοντας δεύτερη την Ολλανδέζα Μπριτ Βέερμαν που πήδηξε 1.93μ και τρίτη με το ίδιο ύψος την Αντζελίνα Τόπιτς.

01:23

07-08-2022

4ο χρυσό η Αιθιοπία!

Ούτε τα 3.000μ στιπλ άφησαν οι Αιθίοπες που κυριολεκτικά σαρώνουν στους δρόμους. Ο Σάμουελ Ντουγκούνα επικράτησε με 8:37.92 και τον ακολούθησε ο επίσης Αιθίοπας Σάμουελ Φιρεγού με 8:39.11 ενώ τρίτος ήταν ο Μαροκινός Σαλαχεντινέ Μπεν Γιαζίντε με 8:40.62.

01:08

07-08-2022

Πρωταθλήτρια η Νταβρόντοβα

Το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν νεανίδων κατάληξε στην Σαρίφα Νταβρόντοβα που πήδηξε 14.04μ (κορυφαία επίδοση Κ20 για το 2022). Ο Γαλλίδα Σοάν Ογκακός με 13.38μ (-0,1) ήταν δεύτερη και η Tιάνα Μπόρας (Αυστραλία) με 13.30μ (-0,1) ήταν τρίτη.

01:05

07-08-2022

8η ολοκλήρωσε η Ράπτη

Στην πρώτη οκτάδα ολοκλήρωσε τον τελικό του τριπλούν η Σωτηρία Ράπτη πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση. Έχοντας ατομικό ρεκόρ 13.11μ, η Ράπτη πήδηξε στον τελικό 13.00μ (-0,4) για να μπει στην οκτάδα και να ολοκληρώσει τον τελικό πραγματοποιώντας και τα έξι άλματα.

00:55

07-08-2022

8η παραμένει η Ράπτη

Το 13.00μ που πήδηξε η Ράπτη στην 3η προσπάθεια, είναι η καλύτερη της επίδοση και με αυτήν βρίσκεται στην 8η θέση μετά και το 5ο άλμα της που ήταν 12.94μ.

00:46

07-08-2022

Εξαιρετική Κάσσου, 9η στα 5.000μ

Με χρόνο 16:37.09 η Μαρία Κάσσου ολοκλήρωσε τον τελικό των 5.000μ στην 9η θέση κλείνοντας μια πετυχημένη παρουσία στο παγκόσμιο μετά την 8η θέση στα 3.000μ.

00:44

07-08-2022

Αιθιοπία και στα 5.000μ!

Συνεχίζει να σαρώνει η Αιθιοπία στους δρόμους. Στα 5.000μ έκανε το 1-2 με τις Μεντίνα Εϊσά (15:29.71) και την Μελκνάτ Γούντου (15:30.06). Τρίτη η Πρίσκα Τσεσάνγκ (Ουγκάντα) με 15:32.17.

00:32

07-08-2022

4ος Ο ΠΑΥΛΙΔΗΣ!

Σούπερ εμφάνιση στον τελικό της δισκοβολίας των εφήβων, με τον Δημήτρη Παυλίδη να ξεπερνά δύο φορές τον εαυτό του!
Ο Παυλίδης έριξε 61.48μ στην 5η βολή για να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ του Κώστα Μπουζάκη (61.42μ) και στην τελευταία του προσπάθεια τα έδωσε όλα για να μπορέσει να πετύχει κάτι καλύτερο από την 4η θέση. Με 61.77μ σημείωσε δεύτερο πανελλήνιο ρεκόρ και ολοκλήρωσε την εξαιρετική του παρουσία στην 4η θέση! Η σειρά των βολών του Παυλίδη ήταν 57.66 - 59.68 - 60.12 - 60.04 - 61.48 - 61.77.
Η Γερμανία έκανε το 1-2 με Μάριους Κάργκες (65.55μ) και Μίκα Σόσνα (63.88μ) με τον Ουκρανό Μικάιλο Μπρουντίν να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με 63.30μ.

00:32

07-08-2022

Στην 8αδα η Ράπτη

Με άλμα στα 13.00μ (-0,4) η Σωτηρία Ράπτη μπήκε στην 8αδα του τελικού στο τριπλούν!

00:29

07-08-2022

Αιθιοπία και στα 800μ!

Σαρώνει η Αιθιοπία στους δρόμους! Ο Ερμίας Γκίρμα με 1:47.36 ήταν ο νικητής με τον Αλγερινό Χειτέμ Σεντινέφ να ακολουθεί με 1:47.61 και τον Βρετανό Ίθαν Χάσι να είναι τρίτος με 1:47.65.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ Ο ΠΑΥΛΙΔΗΣ!

Εξαιρετικός ο Παυλίδης με βολή στα 61.48μ ανέβηκε στην 4η θέση και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ των εφήβων που είχε ο Κώστας Μπουζάκης με 61.42μ από τα Βενιζέλεια.

00:20

07-08-2022

12.81μ η Ράπτη

Έγκυρο το 2ο άλμα της Ράπτη στον τελικό του τριπλούν. Πήδηξε 12.81μ (+0,1) και βρίσκεται στην 8η θέση.

00:13

07-08-2022

60.04 στην 4η βολή ο Παυλίδης

Η 4η προσπάθεια του Δημήτρη Παυλίδη στον τελικό της δισκοβολίας μετρήθηκε 60.04μ και παραμένει 8ος με το 60.12μ.

00:12

07-08-2022

Άλλη μια νίκη για την Αιθιοπία

Κάνοντας ρεκόρ αγώνων, η Μπίρκε Χαϊλομ με 4:04.27 επικράτησε στα 1.500μ. Οι Κενυάτισσες Μπρέντα Τσεμπέτ με 4:04.64 και Πιούριτι Τσέπκιρουι με 4:07.64 έκαναν ατομικά ρεκό για να πάρουν αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

00:07

07-08-2022

Στην 8αδα ο Παυλίδης

Ο πρώτος στόχος για τον Παυλίδη στον τελικό της δισκοβολίας πραγματοποιήθηκε.