Καλή αρχή για την Σπανουδάκη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε την πρεμιέρα της στη νέα σεζόν αγωνιζόμενη στο Ντόρτμουντ της Γερμανίας και κατάφερε να μπει στον τελικό, όπου έτρεξε μία γρήγορη κούρσα για να κάνει ιδανικό ξεκίνημα.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη ξεκίνησε την παρουσία της στο Ντόρτμουντ συμμετέχοντας στην πρώτη προκριματική σειρά των 60μ γυναικών, στην οποία με το 7.43 κατέλαβε την 4η θέση για να πάρει το εισιτήριο του τελικού. Εκεί ήταν πιο γρήγορη, καθώς σταμάτησε το χρονόμετρο σε 7.40 και ολοκλήρωσε στην 7η θέση. Η πρεμιέρα της είναι ικανοποιητική, διότι πέρσι στον πρώτο της αγώνα είχε σημειώσει 7.42, ενώ η ταχύτερη κούρσα της σε όλη της σεζόν ήταν 7.39. Επομένως, φαίνεται ότι η προετοιμασία της έχει κυλήσει καλά και ένας ταχύτερος χρόνος μπορεί να ακολουθήσει στην συνέχεια. Αυτή την στιγμή η Σπανουδάκη βρίσκεται εκτός ράνκινγκ για το παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Γλασκώβη, καθώς έχει 1105 πόντους, ενώ η τελευταία που είναι εντός ράνκιγνκ 1144. Ταχύτερη όλων σε αυτή την κούρσα ήταν η Μαγδαλένα Στεφάνοβιτς (Πολωνία) με 7.22 (.214), δεύτερη ακολούθησε η Αλεξάντρα Μπούργκαρντ (Γερμανία) με 7.22 (.217) και τρίτη ήταν η Λορέν Μπαζόλο (Πορτογαλία) με 7.23.