Καλή αρχή ο Τραΐκοβιτς, σούπερ επίδοση η Σκριζόφσκα!

Πρεμιέρα στη σεζόν έκανε ο Μίλαν Τραΐκοβιτς τρέχοντας στα 60μ εμπόδια του Ορλέν καπ στο Λοτζ. Εκει όπου η Πία Σκριζόφσκα έκανε σούπερ επίδοση.

Ο Κύπριος πρωταθλητής, έτρεξε στην πρώτη προκριματική κούρσα 7.74 για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό. Εκεί ήταν ακόμα ταχύτερος καθώς εκμεταλλεύτηκε για άλλη μια φορά την πολύ καλή εκκίνηση και πέρασμα των πρώτων εμποδίων για να ολοκληρώσει στην τρίτη θέση με το καλό 7.60. Νικητής ο Κουβανός Ρότζερ Ιριμπάρνε με 7.55 και με 7.59 ήταν δεύτερος ο Πολωνός Γιάκουμπ Σιμάνσκι.

Σούπερ εμφάνιση από την Πία Σκριζόφσκα που έτρεξε στον τελικό των 60μ εμποδίων 7.78 για να καταγράψει την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο ενώ έχασε για 0.01 το εθνικό ρεκόρ Πολωνίας που αντέχει από το 1980 με 7.77 και το είχε κάνει η Σοφία Μπιέλτσικ.