Προ-Ολυμπιακό: Καλή αρχή για την Εθνική στην Τεργέστη

Καλή αρχή για την Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης καθώς επικράτησε επί του Καζακστάν στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου.

Οι παίκτριες του Τέο Λοράντου νίκησαν 13-5 την ομάδα του Καζακστάν για να κάνουν το πρώτο από τα πέντε βήματα που θα τη στείλουν στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.
Με πολύ καλή άμυνα και καλό περιφερειακό σουτ, η Εθνική δεν είχε πρόβλημα κόντρα στο Καζακστάν που άνοιξε το σκορ στη συνάντηση παίρνοντας κεφάλι για μια και μοναδική φορά. Με ένα 7-0 η Εθνική έκανε το 7-1 και 8-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική κατέβασε ταχύτητα με αποτέλεσμα στο τρίτο οκτάλεπτο να δεχθεί παραπάνω από ένα γκολ (3-2 το επιμέρους).
Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν διαδικαστική υπόθεση με τον Λοράντο να δίνει χρόνο συμμετοχής και στην Ιωάννα Σταματοπούλου.

Οκτάλεπτα 4-1, 4-1, 3-2, 2-1
Ελλάδα (Λοράντος) Τσουκαλά 6, Ελευθεριάδου 2, Ε. Πλευρίτου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1
Καζακστάν (Ναουραζμπέκοφ) Γερέμινα 1, Ρόγκα 1, Ακιλμπάγιεβα 1, Κριτάνκοβα 1.

Aύριο η Εθνική, πάλι στις 17:00 αντιμετωπίζει το Ισραήλ το οποίο στην πρεμιέρα ηττήθηκε 27-2 από την Ουγγαρία.