Καλή αρχή για την Εθνική στο κύπελλο «Σαμαρτζίδης»

To κύπελλο Σαμαρτζίδης ξεκίνησε και η Εθνική ομάδα των ανδρών αντιμετώπισε στον πρώτο της αγώνα τον Καναδά και επικτάτησε εύκολα 9-4.

Η νέα Εθνική ομάδα, δίχως Αφρουδάκη – Μυλωνάκη και τον Ολυμπιακό να μην αποτελεί πλέον το 90% της σύνθεσης, δείχνει ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης που ξεκινά σε τρεις εβδομάδες.
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου, ενώ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το ημίχρονο. Αρχικά προηγήθηκε με 6-0, πριν ο Καναδάς πετύχει το πρώτο γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και μειώσει σε 6-1.
Στη συνέχεια ο ομοσπονδιακός τεχνικός προχώρησε σε αρκετές δοκιμές. Η Εθνική μας ξαναέφτασε τη διαφορά στα 6 γκολ (7-1) με τέρμα του Κολόμβου, αλλά οι Καναδοί με δύο συνεχόμενα γκολ στον παραπάνω μείωσαν σε 7-3. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στο τελικό 9-4.
Οκτάλεπτα 0-3, 1-3, 2-2, 1-1
Καναδάς (Πόρτσιο) Κονσταντίν – Μπικάρι 2, Λάπινς 1.
Ελλάδα (Βλάχος) Χατζηγούλας 1, Καπότσης 1, Φουντούλης 2, Χρυσοσπάθης 1, Κολόμβος 1, Δερβίσης 1, Βλαχόπουλος 2.

Μαυροβούνιο – Ισπανία 5-5
Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά, Μαυροβούνιο και Ισπανία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 5-5 σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι.
Οκτάλεπτα 1-2, 2-2, 1-1, 1-0
Μαυροβούνιο (Γκοϊκοβιτς ) Τζούριτς 1, Ουκρόπινα 1, Ράντοβιτς 2, Μίσιτς 1.
Ισπανία (Μάρτιν) Μούναριθ 1, Μπούστος 1, Καμπάνας, Μπαρόζο 2, Θαούλ 1.