Καλή αρχή για τον Βολικάκη με νίκη στην Τσεχία

Καλή αρχή στη σεζόν για τον Χρήστο Βολικάκη που ξεκίνησε τους αγώνες του από την Τσεχία και το γκραν πρι του Προστέζοφ αγωνιζόμενος στο όμνιουμ. Μαζί και ο αδελφός του Ζαφείρης.

Ο Χρήστος Βολικάκης ήταν ο νικητής σε έναν αγώνα που συμμετείχαν αρκετοί καλοί ποδηλάτες. Ο Έλληνας πρωταθλητλης επικράτησε συγκεντρώνοντας 136 βαθμούς αφήνοντας δεύτερο τον Ουκρανό Ρόμαν Γκλάντις με 114 και τρίτο τον επίσης Ουκρανό Μαξίμ Βασίλιεφ. Ο Ζαφείρης Βολικάκης ολοκλήρωσε στη 12η θέση έχοντας 47 βαθμούς, ωστόσο η παρουσία του ήταν περισσότερο υποστηρικτική προς τον αδελφό του που είχε να αντιμετωπίσει αντιπάλους με ολόκληρες ομάδες.
Αυτοί οι αγώνες είναι σημαντικοί προκειμένου οι ποδηλάτες να συγκεντρώσουν βαθμούς για να μπορέσουν να συμμετάσχουν στα παγκόσμια κύπελλα από όπου άλλωστε θα προκύψουν και οι Ολυμπιακές προκρίσεις μέσω της παγκόσμιας κατάταξης.