ΤΕΝΙΣ

Καλή αρχή Παγδατή στο Γουίμπλεντον

Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση, ο Μάρκος Παγδατής ξεπέρασε το εμπόδιο του Αμερικανού Ντόναλντ Γιανγκ (Νο59 στον κόσμο) με 3-1 σετ (5-7, 6-2, 6-4, 6-4), σε 2 ώρες και 11 λεπτά και εξασφάλισε την πρόκρισή του στον 2ο γύρο του 3ου γκραν σλαμ της χρονιάς, του Γουίμπλεντον.

του Αργύρη Αργυρού

Ο Κύπριος πρωταθλητής (Νο54 στην παγκόσμια κατάταξη), αγωνιζόμενος στον τελευταίο αγώνα της πρώτης ημέρας του φετινού τουρνουά (29/6/15), είχε δεμένη την αριστερή του γάμπα, η οποία του στέρησε τη δυνατότητα την περασμένη εβδομάδα να ολοκληρώσει τον ημιτελικό αγώνα του με τον Ντένις Ίστομιν στο τουρνουά του Νότιγχαμ. Στην πορεία του αγώνα φάνηκε να μην τον επηρεάζει ιδιαίτερα, αφού ολοένα και ανέβαζε την απόδοσή του και στρίμωχνε τον αντίπαλό του, καταφέρνοντας να επιστρέψει από το χαμένο πρώτο σετ.
Στο πρώτο αυτό σετ οι δύο αντισφαιριστές κρατούσαν το σερβίς τους, με τον Παγδατή να χάνει δύο ευκαιρίες για «μπρέικ» και τον Γιανγκ να αξιοποιεί τη μοναδική ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και μάλιστα στο καθοριστικό 12ο γκέιμ, που του έδωσε τη νίκη με 7-5. Ο Παγδατής δεν πτοήθηκε από τον τρόπο με τον οποίο έχασε το πρώτο σετ, αλλά μπήκε πιο αποφασιστικός στη συνέχεια του αγώνα. Με αρκετά καλό πρώτο σερβίς, με καλές επιστροφές στο σερβίς του αντιπάλου του και με δύο μπρέικ, πήρε το δεύτερο σετ με 6-2, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ένα μπρέικ στο 3ο σετ ήταν αρκετό για τον Κύπριο πρωταθλητή να το κατακτήσει με 6-4 και να μπει ως το μεγάλο φαβορί στο 4ο σετ. Με δύο συνεχόμενα μπρέικ ο Παγδατής πήρε προβάδισμα με 4-0 και 5-1 και στο 5-2 σέρβιρε για την πρόκριση στον 2ο γύρο. Ωστόσο, δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση και έδωσε την ευκαιρία στον Ντόναλντ Γιανγκ να επιστρέψει μειώνοντας σε 5-3 και ακολούθως σε 5-4. Στη δεύτερη φορά, όμως, που ο Παγδατής βρέθηκε να σερβίρει για τη νίκη, ήταν αλάνθαστος και με 6-4 πήρε και το τρίτο σετ και την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Γουίμπλεντον.
Στατιστικά Παγδατή 11 άσοι, 5 διπλά σφάλματα, 61% επιτυχία στο 1ο σερβίς (69/113), 72% κερδισμένοι πόντοι στο 1ο σερβίς (50/69), 66% κερδισμένοι πόντοι στο 2ο σερβίς (29/44), 65% κερδισμένοι πόντοι στο δίχτυ (20/31), 5/13 μπρέικ-πόιντς, 42 γουίνερς, 34 αβίαστα λάθη, 127 συνολικά κερδισμένοι πόντοι.

Επόμενος ο Μίλμαν
Επόμενος αντίπαλος για τον Μάρκο Παγδατή (πιθανότατα την Τετάρτη 1η Ιουλίου 2015), θα είναι ο 26χρονος Αυστραλός Τζον Μίλμαν (Νο120 στην παγκόσμια κατάταξη), ο οποίος έκανε την έκπληξη στον 1ο γύρο, αποκλείοντας τον Ισπανό Τόμι Ρομπρέδο (Νο19 του ταμπλό) με 3-0 σετ (6-2, 6-3, 6-4). Η εύκολη νίκη του Μίλμαν επί του Ρομπρέδο είναι αυτή που θα βάλει τον Κύπριο πρωταθλητή σε αναζήτηση του τρόπου παιχνιδιού του Αυστραλού, αφού δεν έχουν αναμετρηθεί ποτέ στο παρελθόν. Άλλωστε, ο Μίλμαν είναι από τους αθλητές με ελάχιστη παρουσία στα τουρνουά της ATP, αναλώνοντας την καριέρα του στα Challengers και Futures.
Είναι μόλις η δεύτερη φορά στην καριέρα του Τζον Μίλμαν, που προκρίνεται στον 2ο γύρο ενός γκραν σλαμ, κάτι που έχει κάνει και το 2013 στο Αυστραλιανό Όπεν. Ο 26χρονος Αυστραλός, ο οποίος στα τουρνουά της ATP έχει καταγράψει μόλις 4 νίκες και 9 ήττες, σε αντίθεση με τις 278 νίκες (206 ήττες) του Παγδατή, μπήκε στο κυρίως ταμπλό του Γουίμπλεντον προερχόμενος από τρεις νίκες στην προκριματική φάση. Στον 1ο γύρο απέκλεισε τον Σουηδό Λίντελ με 6-3, 6-2, στον 2ο τον Γάλλο Λαμαζέν με 4-6, 6-1, 6-4 και στον 3ο τον επίσης Γάλλο Κουακό με 1-6, 6-3, 6-3, 6-2. Τα τέσσερα παιχνίδια στο Γουίμπλεντον έχουν φέρει περισσότερη εξοικείωση στον Μίλμαν, με τον Παγδατή να καλείται να παρουσιαστεί αρκετά συγκεντρωμένος και αποφασιστικός για την πρόκριση στον 3ο γύρο.