ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Καλή αρχή στο Μαϊάμι

Σχετικά καλό ήταν το ξεκίνημα των τεσσάρων ελληνικών πληρωμάτων που συμμετέχουν στο παγκόσμιο κύπελλο που ξεκίνησε σήμερα τα ξημερώματα στο Μαϊάμι, με τους Μάντη-Καγιαλή και Μπεκατώρου-Τριγκών, να δείχουν ότι θα βρίσκονται εντός της ιστιοδρομίας των μεταλλίων.

του Σούλη Μέζου

To πλήρωμα των 470 ξεκίνησε καλά τον αγώνα, ολοκληρωνοντας την πρώτη ιστιοδρομία στην έκτη θέση, από τα 21 συνολικά πληρώματα που συμμετέχουν στο παγκόσμιο κύπελλο του Μαΐάμι. Μάντης και Καγιαλής δεν ξεκίνησαν καλά, όμως κατάφεραν να βελτιώσουν αρκετά τη θέση τους και να βρίσκονται κοντά στις θέσεις των μεταλλίων.
Στα λέιζερ, ο Βαγγελης Χειμώνας δεν έκανε καλή αρχή. Στις δύο πρώτες ιστιοδρομίες, ο Έλληνας ιστιοπλόος κατέλαβε την 18η και την 32η θέση, με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 48η θέση της γενικής κατάταξης, από τα 98 πληρώματα που έχουν εκκινήσει.
Σκοτσέζικο ντους ήταν η κατηγορία Νάκρα 17. Το πλήρωμα των Μπεκατώρου-Τριγκώνη, ακυρώθηκε στην πρώτη ιστιοδρομία πριν καν αγωνιστεί (κανόνας 30.3), αλλά στη δεύτερη ιστιοδρομία που συμμετείχαν, ήταν εντυπωσιακοί καταλαμβάνοντας την 5η θέση από 47 πληρώματα. Έχοντας λοιπόν μόλις μία βαθμολογημένη κούρσα (και μία ποινή 48 βαθμών), Μπεκατώρου και Τριγκώνης βρίσκονται στην 26η θέση της γενικής κατάταξης και τις επόμενες μέρες ελπίζουν να αναρριχηθούν ακόμα περισσότερο για να είναι στην κούρσα των μεταλλίων.
Τελευταία ελληνική συμμετοχή, ήταν αυτή της Αγγελικής Σκαρλάτου στα RS:Χ. Στη μοναδική ιστιοδρομία που διεξήθχει, η Ελληνίδα ιστιοπλόος κατέλαβε την 25η θέση.