Καλή εμφάνιση από Ζαχαριάδη – Τάτσιου

Με τον Κωσταντίνο Ζαχαιάδη να κυνηγά μέχρι τέλους το χάλκινο μετάλλιο στα 7,5χλμ ολοκληρώθηκε το μεσογειακό κύπελλο open water στη Λάρνακα της Κύπρου.

Ο 17χρονος κολυμβητής έχασε για λίγο το μετάλλιο, στο τέλος της κούρσας, καταλαμβάνοντας τελικά την 4η θέση με επίδοση με 1:26:52. Νικητής αναδείχθηκε ο Ισπανός Κάρλος Μπενίτο με 1:26:13. Στη δεύτερη θέση τον ακολούθησε ο Ιταλός Πασκουάλε Τζιορντάνο με 1:26:15 και τρίτος ολοκλήρωσε ο επίσης Ιταλός Βιτσένζο Κάζο με 1:26:22.

Η 16χρονη Βασιλική Τάτσιου στον αγώνα των γυναικών κατέλαβε τη 10η θέση με 1:45:00. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ισπανίδα Άνχελα Γκουγιέν με 1:32:48 και την ακολούθησαν η Γαλλίδα Έμα Κάλβο με 1:32:58 και η επίσης Ισπανίδα Σάρα Γκονζάλεζ με 1:34:00.

Ο τεχνικός σύμβουλος Σπύρος Γιαννιώτης που ακολούθησε την ελληνική αποστολή, αναφερόμενος στην προσπάθεια των δύο κολυμβητών τόνισε: «Τα παιδιά διαχειρίστηκαν καλά την κούραση του αγώνα των 7,5 χλμ. και προσπάθησαν για το καλύτερο. Ο Κωνσταντίνος έμεινε στο πρώτο γκρουπ για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ήταν κοντά στο μετάλλιο, αλλά στον τελευταίο ανεφοδιασμό είχε μια καθυστέρηση που του στέρησε στη συνέχεια τη δυνατότητα να ανεβεί στο βάθρο, κάτι που θα μπορούσε. Παρόλα αυτά έδειξε να αντιλαμβάνεται πλήρως τις κατστάσεις του αγώνα, ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση και θέση και υπόσχεται πολλά για το μέλλον. Η Βασιλική έχασε λίγο τον ρυθμό στα 2,5 χλμ. πριν από το τέλος σε κάποιον ανεφοδιαμσό, είχε κι έναν τραυματισμό και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο πρώτο γκρουπ. Προσπάθησε, πήρε εμπειρίες και προχωρά δυνατά για τις μελλοντικές της προσπάθειες. Είπαμε: Αθλητές και προπονητές συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά για την ανάπτυξη του αθλήματος».