ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Καλή εμφάνιση του Αντωνιάδη

Το μεγάλο στοίχημα του Δημήτρη Αντωνιάδη σε έναν αγώνα τέτοιου επιπέδου ήταν να καταφέρει να μη «φάει» γύρο από τον πρωτοπόρο. Ο Έλληνας πρωταθλητής το κέρδισε και τερμάτισε 31ος στο Ολυμπιακό τουρνουά ορεινής ποδηλασίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Περνώντας τη γραμμή του τερματισμού ο Αντωνιάδης δε θα μπορούσε να νιώθει κάτι άλλο εκτός από χαρά και ικανοποίηση καθώς ο στόχος του επετεύχθη. Συμμετείχε για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, βρέθηκε στη γραμμή εκκίνησης με άλλους 49 αθλητές, ξεκίνησε από τη τρίτη σειρά και μπόρεσε να κρατηθεί μέσα στους 34 ποδηλάτες που δεν «έφαγαν» γύρο από τους πρωτοπόρους. Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα. σε 1:44.17. Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Νίνο Σούρτερ. Ο έξι φορές παγκόσμιος πρωταθλητής εμφανίζεται σταθερά ανοδικός σε Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς στο Πεκίνο είχε κατακτήσει το χάλκινο και στο Λονδίνο το ασημένιο μετάλλιο. Ο 30χρονος βρέθηκε από νωρίς να οδηγεί τον αγώνα στο Ρίο μαζί με τον Κάρλος Κολόμα. Ο Ισπανός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό, τον προσπέρασε ο Κούλχαβι και στον πέμπτο γύρο βρέθηκα να κυνηγάει τον Τσέχο και τον Σούρτερ. Στον τελευταίο γύρο ο Ελβετός είχε προβάδισμα 33 δευτερολέπτων από τον Κούλχαβι το οποίο συνέχιζε να μεγαλώνει. Τελικά ο Κούλχαβι τερμάτισε δεύτερος προσθέτοντας άλλο ένα Ολυμπιακό μετάλλιο στη συλλογή του μετά το χρυσό του Λονδίνου, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Κολόμα. Ο Ζουλιέν Αμπσαλόν κατέλαβε την όγδοη θέση. Ο Πίτερ Σάγκαν έπαθε λάστιχο και δε μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός αν και ξεκίνησε πολύ δυνατά. Ο Σλοβάκος ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας δεχτεί γύρο από τον πρωτοπόρο.