Καλή εμφάνιση Φαραντάκη στο ευρωπαϊκό

Ο Στέλιος Φαραντάκης έδειξε για ακόμα μία χρονιά πως βρίσκεται ανάμεσα στους κορυφαίους αθλητές της κατηγορίας του αφού και στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν μέσα στο γκρουπ των πρωτοπόρων περνώντας τη γραμμή του τερματισμού από τη 15η θέση.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η αντοχή για αθλητές Κ23 είχε μήκος 152,9χλμ. και πραγματοποιήθηκε σε σιρκουί 11 στροφών στην περιοχή της Βρετάνης. Στο πρώτο μισό του αγώνα την κούρσα οδηγούσαν τρεις ξεκολλημένοι που έφτασαν τη διαφορά από το πελοτόν μέχρι και τα τέσσερα λεπτά. Από την όγδοη στροφή και μετά ο ρυθμός της κούρσας άρχισε να ανεβαίνει. Ο Φαραντάκης κρατήθηκε στις πρώτες θέσεις τη στιγμή που τερμάτιζε με σπριντ το πρώτο γκρουπ και έτσι πήρε το ίδιο χρόνο με τον νικητή. Στον αγώνα συμμετείχε και ο Μιχάλης Μαυρικάκης που κατέλαβε την 103η θέση (+07:52). Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Αλεξάντρ Ριαμπουσένκο ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 3:22:43. Ο Λευκορώσος προέρχεται από ποδηλατική οικογένεια και μάλιστα ο πατέρας του, Σβιάτοσλαβ, ήταν ο τελευταίος που κατέκτησε το εθνικό πρωτάθλημα στην ΕΣΣΔ. Το 1992 εκπροσώπησε την κοινοπολιτεία ανεξάρτητων κρατών στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης. Ο γιος του μεγάλωσε στο Μινσκ, ενώ τα τελευταία τρία χρόνια ζει και προπονείται στην Τοσκάνη. Τη δεύτερη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κατέκτησε ο Βέλγος Μπιοργκ Λάμπρεχτ και την τρίτη ο Ιταλός Αντρέα Βεντράμε. Στον αγώνα πήραν μέρος 157 αθλητές και τερμάτισαν 121. Ανάμεσα σε εκείνους που εγκατέλειψαν ήταν ο Κύπριος Ανδρέας Μιλτιάδης. Το μεσημέρι του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε και η αντοχή των γυναικών. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ολλανδή χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο, Άννα Βαν ντερ Μπρέγκεν.