Καλό ξεκίνημα για τον Αντωνιάδη

Ντεμπούτο στις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις έκανε σήμερα Πέμπτη η Εθνική ομάδα ορεινής ποδηλασίας από το sunshine cup «Αυξέντεια» της Κύπρου. Ο Δημήτρης Αντωνιάδης σημείωσε την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς καταλαμβάνοντας την 14η θέση στη χρονομέτρηση.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Το πρώτο σκέλος του αγώνα είχε μήκος 14,6χλμ. με εκκίνηση τα Λεύκαρα και τερματισμό τη Σκαρίνου. Σε σύνολο 64 αθλητών που βρέθηκαν στην εκκίνηση ο Αντωνιάδης ξεκίνησε την προσπάθειά του 57ος και τερμάτισε τη διαδρομή σε 26 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα, με διαφορά 1:07 από τον νικητή Γιάροσλαβ Κούλχαβι (25:16). Τον δεύτερο καλύτερο χρόνο σημείωσε ο Τόμας Λίτσερ (+00:07) και τον τρίτο ο Γιαν Σκάρνιτσλ (+00:24). Με τα χρώματα της Εθνικής συμμετείχε επίσης ο Χαρούν Μολλά που τερμάτισε 42ος (+03:20) και ο Ορφέας Συρίγος που κατέλαβε την 47η θέση (+03:40). Στις γυναίκες η Βαρβάρα Φασόη κατετάγη 23η (+04:10). Νικήτρια αναδείχθηκε η Άνι Τέρπστρα (29:26), δεύτερη ήταν η Μάργκοτ Μοσέτι (+00:12) και τρίτη η Αλεξάντρα Ένγκεν (+00:12). Αύριο Παρασκευή ο αγώνας συνεχίζεται με τη διαδρομή 52,2χλμ. στα Λευκάρα.