Καλό ξεκίνημα για τον Τζωρτζάκη

Μπορεί την περασμένη εβδομάδα να έμεινε εκτός δράσης λόγω τραυματισμού, σήμερα όμως ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης έδειξε δυνατός καθώς κατέλαβε την ένατη θέση στο πρώτο ετάπ του Γύρου της Ρόδου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κάλυψε τη διαδρομή των 156χλμ. σε τρεις ώρες και 54 λεπτά, ενώ χάρη στη δεύτερη θέση που πήρε στο πρώτο σπριντ ευθείας φιγουράρει τρίτος στη σχετική γενική κατάταξη. Νικητής του αγώνα ήταν ο Κόλιν Κρις Στούσι που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού δύο λεπτά νωρίτερα από τον Τζωρτζάκη. Έτσι ο Ελβετός αθλητής προηγείται στην γενική κατάταξη. Δεύτερος τερμάτισε ο Νορβηγός Άσμουντ Ρόμσταντ Λόβικ και τρίτος ο Ελβετός Κυρίλ Τιερί. Εκτός του Τζωρτζάκη, στον αγώνα συμμετείχαν και άλλοι αθλητές της Εθνικής ομάδας. Ο Γιάννης Κυριακίδης τερμάτισε 43ος, ο Χάρης Καστραντάς 51ος και ο Γιάννης Ηλιάδης 53ος. Με τους συλλόγους τους έτρεξαν ακόμα ο Κυριάκος Παπασταματάκης (44ος), ο Γιώργος Μπούγλας (45ος) και ο Δημήτρης Αντωνιάδης (46ος). Αύριο Σάββατο θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο ετάπ 167 χλμ. με εκκίνηση το δημαρχείο. Οι αθλητές θα περάσουν από Κρητικά, Ιαλυσό, Κρεμαστή, Παραδείσι, Πεταλούδες, Αρχίπολη, Καπή, Προφήτη Ηλία, Ελεούσα, Λίνδο, Λάρδο, Λάερμα, Μασάρη, Άγιο Ισίδωρο, Κριτιμία, Μανδρικό, Καλαβάρδα, Σορωνή και θα τερματίσουν στο Παραδείσι.