Καλό το open water αλλά πρώτα η Βουδαπέστη

Στα εφηβικά του χρόνια ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι κολυμπούσε open water αλλά δεν έκανε ποτέ απόσταση 10χλμ. Πλέον έχει εκπληρώσει αυτή την επιθυμία, δεν έχει πρόβλημα να το ξανακάνει αλλά τουλάχιστον τώρα έχει το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης στο μυαλό του.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τέταρτη θέση για πρώτο αγώνα 10χλμ. σε open water, δεν το λες και άσχημα. Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι έκανε την Κυριακή αυτό που είχε εκφράσει μετά το Ρίο. Ήθελε να κολυμπήσει σε θάλασσα αλλά όλα τα προηγούμενα χρόνια οι υποχρεώσεις που είχε στην πισίνα δεν του το επέτρεψαν. Σχεδόν για δύο ολυμπιακούς κύκλους ήταν αφοσιωμένος στις μεγάλες αποστάσεις προκειμένου να πετύχει τους στόχους του. Στο Λονδίνο ήταν 17 ετών και έφτασε ως την πέμπτη θέση των 1500μ. Πέρυσι έφτασε ως το χρυσό μετάλλιο. Η πισίνα ήταν ο προορισμός του αλλά η θάλασσα ήταν πάντα η αφετηρία του. Σε ηλικία 16 ετών είχε αναδειχθεί πρωταθλητής Ιταλίας στου έφηβους στο open water. Την Κυριακή κολύμπησε στην πρώτη στάση του ευρωπαϊκού κυπέλλου που φιλοξενήθηκε στο θέρετρο Ελιάτ του Ισραήλ. Δεν ανέβηκε στο βάθρο για μόλις 2,6 δευτερόλεπτα. Ίσως να το κατάφερνε αν μπορούσε να κάνει καλύτερη διαχείριση των δυνάμεων στον τελευταίο γύρο όπου παραδέχθηκε και ο ίδιος πως άδειασε από ενέργεια. Αν υπάρχει κάτι που τον δυσκόλεψε ήταν η θερμοκρασία του νερού που βρισκόταν στους 21 βαθμούς. Για την ώρα ο Ιταλός Ολυμπιονίκης δεν φαίνεται να ψάχνει να κολυμπήσει σε άλλον αγώνα open water. Το παγκόσμιο πρωτάθλημα δεν του αφήνει πολλά περιθώρια να ρισκάρει γιατί στη Βουδαπέστη ο στόχος θα είναι να υπερασπιστεί τον τίτλο του στα 1500μ. και να ανεβεί ένα σκαλί πιο πάνω στα 800μ. από τη δεύτερη θέση που κατέκτησε στο Καζάν. Πάντως θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας πως τέτοιοι αθλητές θεωρούνται κορυφαίοι γιατί ξεπερνάνε τον εαυτό τους και δεν διστάζουν να απαντήσουν σε προκλήσεις. Πριν από λίγους μήνες η Σάρα Βαν Ρόυβενταλ είχε απευθύνει πρόσκληση-πρόκληση στον Παλτρινιέρι να κοντραριστούν σε open water, οπότε δεν αποκλείεται να δούμε τους δυο τους να κολυμπάνε σε θάλασσα για έναν αγώνα επίδειξης ή φιλανθρωπικού σκοπού. Μετά το Ισραήλ ο Παλτρινιέρι επέστρεψε στην πατρίδα του και προετοιμάζεται για τους αγώνες στο Ριτσιόνε που θα γίνουν από τις 4 έως τις 8 Απριλίου και θα αποτελέσουν κριτήριο πρόκρισης για τη Βουδαπέστη.