Καλοί Πούλιος και Ρήγα

Καλή προσπάθεια έκαναν οι δύο Έλληνες μαραθωνοδρόμοι που έτρεξαν σήμερα στην αμερικανική μεγαλούπολη, αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν τις ατομικές τους επιδόσεις.

του Τόλη Λελεκίδη

Ο Κώστας Πούλιος κατέλαβε την 24η θέση σε 2:24.09 και η Σοφία Ρήγα την 16η θέση σε 2:47.27. Οι δύο δρομείς επηρεάστηκαν τελικά από το ταξίδι και δεν κατάφεραν να πετύχουν μια επίδοση, ούτε κοντά στα ατομικά τους ρεκόρ, αλλά και το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Πεκίνο. Να τονίσουμε όμως ότι για το επίπεδο το αγώνα είχαν πολύ καλά πλασαρίσματα. Μάλιστα, η Ρήγα ήταν η πρώτη Ευρωπαία που τερμάτισε και ο Πούλιος ο δεύτερος από τους δρομείς από τη «Γηραιά Ήπειρο» που μετείχαν.
Ν’ αναφέρουμε ότι η Ρήγα, που ήταν νικήτρια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μαραθωνίου δρόμου στην κλασική διαδρομή το 2014, έχει ατομικό ρεκόρ 2:39.10 και το όριο για το παγκόσμιο είναι 2:38.00.
Από την άλλη ο Πούλιος που ήταν τέταρτος στο πανελλήνιο μαραθωνίου στην Αθήνα, έχει ατομικό ρεκόρ 2:17.12 και το όριο για την Κίνα είναι 2:17.00.
Ίσως τώρα οι αθλητές αναζητήσουν έναν μαραθώνιο την άνοιξη για να προσπαθήσουν εκ νέου για το όριο. Αν και με το όριο που έθεσε η ομοσπονδία οι περισσότεροι δρομείς σκέφτονται τη συμμετοχή σε μεγάλους μαραθωνίους ή και στους εγχώριους αγώνες μήπως και κερδίζουν κάποια χρηματικά έπαθλα. Αλλιώς με τις συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα, χωρίς καμιά βοήθεια από την ομοσπονδία, δεν είναι εύκολο να «κυνηγάς» όρια για παγκόσμια πρωταθλήματα.
Σε ό,τι αφορά τους νικητές, ήταν υπόθεση των δρομέων από την Αιθιοπία που πήραν τις τρεις πρώτες θέσεις τόσο στους άνδρες, όσο και στις γυναίκες. Νικητής ήταν ο Μπιρχάνου Γκεντέφα σε 2:08.03, δεύτερος ο Γκέμπο Μπούρκα σε 2:08.12 και τρίτος ο Ντεμπέμπε Τολόσα σε 2:09.07. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Γεμπργκουάλ Αράγκε σε 2:23.23, δεύτερη ήταν η Γκουτένι Ιμάνα σε 2:23.32 και τρίτη η Μπιρουτάιτ Ντεγκέφα σε 2:23.51.