Καλός ο Μίλακ, σκουριασμένη η Χόσου

Τα δύο μεγάλα ονόματα της Ουγγαρίας ολοκλήρωσαν τις συμμετοχές τους την πρώτη μέρα του εθνικού τους πρωταθλήματος και έδειξαν και οι δύο ότι τους λείπουν οι αγώνες.

Πρώτη αγωνίστηκε η μητέρα πλέον, Iron Lady, στον τελικό των 200μ μεικτής. Η 34χρονη τερμάτισε 2:15.50 για να καταταγεί στην τέταρτη θέση και ήταν ο πρώτος της τελικός μετά από αυτόν στο ίδιο αγώνισμα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης το 2022. Τότε είχε καταγράψει 2:14.37 και ήταν όγδοη. Στην Ντούνα Αρένα σήμερα νικήτρια ήταν η Ντάλμα Σεμπεστιέν με 2:13.75.
Ο Κρίστοφ Μίλακ έπεσε στον τελικό των 100μ ελεύθερο και αναδείχθηκε νικητής με χρόνο 48.38, με το ατομικό του ρεκόρ να είναι 47.47. Τελευταίος αγώνας για τον Ούγγρο ήταν στο περσινό πρωτάθλημα της χώρας του.
Και οι δύο κολυμβητές απείχαν καιρό από την αγωνιστική δράση για διαφορετικούς λόγους και είναι φυσικό να χρειάζονται χρόνο για να επανέλθουν.