«Καθάρισε» σε 50 λεπτά η Σερένα

Μόλις 50 λεπτά χρειάστηκε η Σερένα Γουίλιαμς για να αποκλείσει την Μιργιάνα Λούτσιτς Μπαρόνι με 2-0 σετ και να προκριθεί στον τελικό του όπεν της Αυστραλίας όπου την περιμένει η αδελφή της.

Η Σερένα (Νο2) συνέχισε την εκπληκτική της πορεία στη Μελβούρνη κερδίζοντας όλους τους αγώνες δίχως να έχει χάσει ούτε ένα σετ. Πριν από λίγο νίκησε 6-2, 6-1 την Λούτσιτς (Νο79) και θα διεκδικησει κόντρα στην αδελφή της, Βένους το 23ο γκραν σλαμ της καριέρας της. Αν τα καρταφέρει θα ξεπεράσει τη Στέφι Γκραφ με την οποία συγκατοικεί στην κορυφή καθώς έχουν και οι δύο από 22 τίτλους.
To σκορ μεταξύ των δυο αδελφών είναι 17-11 υπέρ της Σερένα, ενώ οι δυο τους έχουν βρεθεί αντιμέτωπος οκτώ φορές σε τελικούς γκραν σλαμ, με την Σερένα να έχει κερδίσει τις έξι. Τη μοναδική φορά που ήταν σε όπεν Αυστραλίας, το 2003, η Σερένα είχε νικήσει 2-1.
Η πρώτη αναμέτρηση των δύο Γουίλιαμς σε επαγγελματικό επίπεδο, ήταν το μακρινό 1998, στο 2ο γύρο του όπεν της Αυστραλίας, με τη Βένους να κερδίσει 2-0. Τελευταία αναμέτρηση των δύο, ήταν το 2015 στο αμερικάνικο όπεν, όταν στον προημιτελικό η Σερένα είχε επικρατήσει με 2-1 σετ.