Καθοριστικός ο Ταμουρίδης

Ο Γιάννης Ταμουρίδης τερμάτισε 17ος στο τέταρτο ετάπ του Γύρου της Σερβίας και το Σάββατο θα ξεκινήσει από την 21η θέση της γενικής κατάταξης.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Έλληνας πρωταθλητής έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διατήρηση της πρωτοπορίας της γενικής κατάταξης από τον συναθλητή του Ματέιχ Μούγκερλι. Οι ποδηλάτες της Synergy Baku είχαν τον έλεγχο της κούρσας στο μεγαλύτερο μέρος της και έτσι δύο ημέρες πριν την ολοκλήρωση του Γύρου, αυξάνουν οι πιθανότητες να μείνει η φανέλα στους ώμους του Σλοβένου. Ο Ταμουρίδης πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση από τους συναθλητές του στο τέταρτο ετάπ το οποίο είχε μήκος 191,4χλμ. με αφετηρία το Νόβι Παζάρ και τερματισμό το Σοκομπάνια. Νικητής αναδείχθηκε ο Λευκορώσος Κανσταντίν Κλιμιάνκου. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Σέρβος Μάρκο Ντανίλοβιτς και την τρίτη επίσης ο Λευκορώσος Σιαρχέι Πάποκ. Ο Ταμουρίδης τερμάτισε 20 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή. Το Σάββατο θα πραγματοποιηθεί το πέμπτο ετάπ του Γύρου της Σερβίας. Οι αθλητές θα εκκινήσουν από το Σοκομπάνια και μετά από 117,5χλμ. θα τερματίσουν στη Βρνιάκα Μπάνια.