Κενυάτικη κυριαρχία στο μαραθώνιο της Κωνσταντινούπολης

Με την Κένυα να κυριαρχεί ολοκληρώθηκε το πρωί (8/11) ο μαραθώνιος της κατηγορίας Gold Label στην Κωνσταντινούπολη ενώ οι νικητές σε άνδρες και γυναίκες να σημειώσουν νέα ατομικά ρεκόρ.

Στους άνδρες, ο Κενυάτης Μπενάρντ Τσέρουιγιοτ Σανγκ, δρομέας που τρέχει για την Τουρκία, έκοψε πρώτος το νήμα τερματίζοντας σε χρόνο 2:11:49 για να βελτιώσει το 2:13:02 που είχε από το 2017 (το είχε πετύχει ξανά στην Κωνσταντινούπολη). Δεύτερος τερμάτισε ο επίσης Κενυάτης Φέλιξ Κιμουτάι με 2:12:00 και τρίτος ο Αιθίοπας Χαϊλού Ζεβντού με 2:12:23. Στην κούρσα των γυναικών, η Κενυάτισσα Ντιάνα Τσεμτάι Κίπγιογκε τερμάτισε πρώτη με 2:22:06, για να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ κατά ένα δευτερόλεπτο (είχε 2:22:07). Δεύτερη τερμάτισε η Αιθιόπισσα Χιγουότ Γκεμπρεκιντάν με 2:24:30 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Κενυάτισσα Τιγκίστ Μεμουγιέ με 2:37:52.
Θυμίζουμε πως ο αγώνας πέρα από την ελίτ κοούρσα, είχε και τον μαζικό αγώνα με περίπου 3000 δρομείς να συμμετέχουν.

Παράλληλα, χθες (7/11) σε διεθνή μαραθώνιο στην πόλη Βάρνα της Βουλγαρίας η Ελληνίδα δρομέας Ανδριάνα Βασιλάτου αγωνίστηκε και τερμάτισε σε 2:46:32.